Generálka na ligu je tu - Zbrojovku prověří Levski Sofia

Generálka na ligu je tu - Zbrojovku prověří Levski Sofia

L a r a - Týden před startem nejvyšší soutěže absolvuje Zbrojovka poslední přípravný zápas letošní zimy. V generálce nás prověří silný soupeř - druhý celek bulharské ligy Levski Sofia. Utkání má nakonec výkop v 16 hodin (15:00 SEČ).

Po duelu s Razgradem se tedy jedná o další náročný test s týmem podobného kalibru. Vždyť Sofia má v bulharské soutěži po podzimu stejně bodů jako Razgrad, druhá je pouze o skóre.

Zbrojováci zatím na soustředění v Turecku neprohráli a neinkasovali. V navlas stejné situaci byli i před rokem, kdy jim ovšem generálka nakonec nevyšla (0:2 s Tiraspolem).

Kouč Kotal nemůže pro zápas nasadit kompletní kádr. Na závěr soustředění se tým nevyvaroval rozšíření marodky - s nemocí ulehli Hyčka a Keresteš. Otazník visí nad startem Matúše Lacka, v nominaci na utkání nebude třetí gólman Pavel Halouska.

Jako dějiště utkání se nakonec povedlo vyjednat Mardan Stadium, kde Zbrojovka hrála druhý duel proti CSMS Iași. Výkop byl posunut na 16:00 (15:00 SEČ). V Antalyi je od včerejška pořádně silný vítr, na uzavřeném stadionu by ale měly být podmínky výrazně lepší.

Levski Sofia

Náš druhý bulharský soupeř má historii slavnější než Razgrad - založen byl v roce 1914 (tedy o rok později než Zbrojovka) a ve sbírce má hned 26 mistrovských trofejí (tu poslední klub vybojoval v roce 2009). V lize se pravidelně umisťoval na nejvyšších příčkách, byť v posledních letech to tak slavné nebylo - pátá a sedmá příčka znamenaly menší ústup ze slávy. Letos, jak již bylo řečeno, je Sofia druhá.

Co se účastí v evropských soutěžích týče, má toho klub, pojmenovaný po bulharském národním hrdinovi Vasilu Levském, za sebou hodně. V Lize mistrů (či Poháru mistrů evropských zemí) se jednalo vždy spíše o epizodní role, s výjimkou sezony 2006/07, kdy se klub probil do základní skupiny. V těžké konkurenci s Barcelonou, Chelsea a Werderem Brémy však nezískal ani bod.

V zaniklém Poháru vítězů pohárů bylo maximem čtvrtfinále (dosaženo třikrát), v Evropské lize (či Poháru UEFA) nalezneme dvě čtvrtfinálové účasti - jednu v hluboké historii, jednu však poměrně nedávnou. V sezoně 2005/06 za sebou Bulhaři nechali třeba Udinese a zastavilo je až Schalke.

Z tuzemských klubů na Levski narazila jen pražská Slavia, v roce 2002 ve druhém kole s Bulhary doma remizovala 2:2, v odvetě 0:0 a byla vyřazena (byl u toho tehdy současný trenér juniorky Brna Richard Dostálek).

Zbrojovka na tohoto soka narazila v přípravě třikrát. V létě 2006 podlehla 2:3 (hrál například Aleš Schuster), o rok později 0:3 a za další rok taktéž v létě 0:1.

V kádru nalezneme řadu krajánků, mezi nimi například Slováka Procházku nebo Ghaňana Narha, který do klubu přišel nedávno z Ostravy.

další články

Zbrojovka pořádá 16. ročník turnaje O pohár primátorky, mezi účastníky je i ukrajinský Lvov!
Mládež
19.05.2022 | Martin Lísal

Zbrojovka pořádá 16. ročník turnaje O pohár...

B r n o – Do Brna se po nucené pauze vrací prestižní mládežnický turnaj O pohár primátorky! 16....
VIDEO: Jarní nábor do Zbrojovky
Mládež
19.05.2022 | Martin Lísal

VIDEO: Jarní nábor do Zbrojovky

B r n o - Ve čtvrtek 12. května proběhl na Srbské tradiční náborový trénink, kterého se i tentokrát...
Zemřel Martin Šustr
A-tým
18.05.2022 | Klub

Zemřel Martin Šustr

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás ve věku 31 let navždy opustil náš bývalý brankář...