Rozhovor s novým videoanalytikem Tomášem Palinkem

Videoanalýza je v moderním fotbale čím dál důležitější. Ve Zbrojovce se této činnosti nově věnuje Tomáš Palinek, který má na starosti natáčení tréninků, sestřihy zápasů či přípravu pro hráče a trenéry. V rozhovoru pro klubový web jsme mluvili o jeho každodenní práci a důležitosti videoanalytiků pro celé mužstvo.
Jak začala tvoje fotbalová cesta?
Od malička jsem se pohyboval ve fotbalovém prostředí. Aktivně jsem hrál, sledoval zápasy a jezdil podporovat svého otce, který tehdy působil v Boby Brno. K trénování jsem se dostal na začátku studia na Univerzitě Palackého. Prošel jsem akademií SK Sigma Olomouc až po rezervu mužů, následně jsem působil v Jihlavě a později na Slovácku. Tam jsem měl možnost se potkat s trenérem Svědíkem a kolegy, jako je Honza Baránek, Míra Mikšíček nebo Pavel Stašek. V Olomouci jsme úzce spolupracovali i s Jirkou Saňákem.
Takže sis vyzkoušel trénování prakticky u všech věkových kategorií...
Ano, a jsem za to rád. Každá věková kategorie má svá specifika a něco do sebe. Myslím si, že pro trenéra je velkou výhodou projít si mládeží. Během toho jsem si zároveň doplňoval trenérské licence, takže to byl takový přirozený vývoj.
Kdy ses začal věnovat analýze videa?
K videoanalýze jsem se dostal přirozeně skrze praxi. Vnímám ji jako nedílnou součást přípravy trenéra. Videu jsme se věnovali už u mládeže, ale podrobněji jsem s ní začal pracovat od dorostenecké kategorie. Právě tam hraje rozbor výkonu mužstva i příprava na soupeře klíčovou roli ve zkvalitnění tréninkového procesu.
Co tě nejvíc oslovilo na nabídce Zbrojovky?
Po sezoně ve Slovácku, kde jsem byl jmenován dočasným hlavním trenérem, jsem přemýšlel, jakým směrem se vydat dál. Nabídka Zbrojovky mi dávala největší smysl. Nemám kam spěchat a věřím, že pokud ještě naberu další zkušenosti v kvalitním realizačním týmu, pomůže mi to v trenérském rozvoji.
Zbrojovku vnímám jako tradiční klub s velkým jménem, který historicky patří do nejvyšší soutěže. Lákala mě představa spolupráce v širším realizačním týmu s profesionálním přístupem, kde má každý jasně definovanou roli. Analýza je oblast, ve které se chci dál zlepšovat, ale moje role není pouze analytická. Zapojuji se také jako asistent trenéra nebo tzv. development coach.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jak vypadá běžná práce videoanalytika?
V analytickém týmu spolupracuji s Františkem Ševínským, se kterým máme práci jasně rozdělenou tak, abychom mohli trenérům i hráčům poskytovat co nejkvalitnější materiály. Je to určitý servis, který vyžaduje úzkou spolupráci celého realizačního týmu. Musíme být sladění a jednotní. Videoanalýza je součást každodenní práce. Věnujeme se zápasům, tréninkovým jednotkám, přípravě na soupeře a tvorbě klipů pro tým i jednotlivce.
Zmínil jsi, že pracuješ s Františkem Ševínským. Jaké to je mít vedle sebe takhle zkušeného bývalého hráče?
Sám nemám žádný ligový start jako hráč, takže jsem si vždy velmi vážil spolupráce s trenéry, kteří odehráli desítky nebo stovky ligových zápasů. Spolupráce s Frantou je skvělá. Často spolu konzultujeme naši práci a navzájem si předáváme zkušenosti. Každý máme za sebou jinou cestu, ale věřím, že právě díky tomu se skvěle doplňujeme a můžeme to přenést ve prospěch celého týmu.
Co dnes videoanalytik potřebuje znát a s čím pracuje?
Videoanalytik dnes musí zvládat nejen fotbalovou analýzu, ale i práci s moderní technikou a softwarem. K natáčení a vyhodnocování využíváme systémy jako Panoris, Veo nebo Hudl. Pro detailnější pohledy používáme v zápasech i na trénincích také dron. Dále je důležitou součástí práce s grafickými programy, díky kterým můžeme trenérům vizuálně znázornit klíčové situace a hráčům předat informace co nejrychleji a nejefektivněji. Při práci s videem se zaměřujeme na každý detail.
Jak hodnotíš spolupráci s realizačním týmem?
Výborně. Díky dřívější spolupráci se velmi dobře známe a panuje mezi námi důvěra i respekt. Trenér Svědík má navíc jasnou představu o tom, co od analýzy očekává a proč.
Během soustředění jsem viděl, že za vámi přišel Tomáš Břečka a zajímal se o video...
Ano, ale není to jenom Břečis. Hráči se obecně o video a technologie zajímají stále víc. Baví je to a často se chtějí naučit něco nového. Pro nás je to pozitivní signál, protože když má hráč zájem o svůj rozvoj i z pohledu analýzy, můžeme s ním pracovat ještě cíleněji.
Během zápasů často vídáme, že připravujete záběry už v průběhu utkání…
Přesně tak. Videoanalytici v průběhu utkání kontinuálně komunikují s lavičkou, kde mají trenéři k dispozici záběry v reálném čase. Díky tomu můžeme reagovat na konkrétní situace nebo si nachystat záběry na poločasovou přestávku.
Když se někdo rozhodne, že chce být videoanalytikem, co bys mu doporučil?
Určitě bych doporučil vzdělávat se jak ve vybraném sportu, tak v oblasti informačních technologií. Znalost hry je zásadní, stejně jako schopnost pracovat s analytickými nástroji. Důležitá je ale i ochota tvrdě pracovat, být spolehlivý a neustále se zlepšovat. Pomáhá také, pokud má člověk hráčské nebo trenérské zkušenosti. Lépe pak rozumí tomu, co je na hřišti důležité.