Akademie FC Zbrojovka Brno

Klub FC Zbrojovka Brno se může pyšnit velmi kvalitní prací s mládeží, což dokazuje početný seznam mládežnických reprezentantů, které se daří dále úspěšně adaptovat do nejvyšších seniorských soutěží. Jelikož jsme si vědomi, že je to nejlepší vizitka pro klub pracující s mládeží, chceme podmínky pro práci s talentovanými fotbalisty nadále zlepšovat. Mládežnická akademie FC Zbrojovky Brno využívá kromě areálu tréninkového centra mládeže (TCM) v Brněnských Ivanovicích a další hrací plochy některých fotbalových klubů. (Sparta, Tuřany, Chrlice, Rajhradice, Jundrov a dalších)

Pro kvalitní a komplexní výchovu talentované mládeže je v akademii vytvořen fungující systém, jehož součástí je klubová koncepce výchovy, kvalitní a zodpovědná práce profesionálních trenérů mládeže určitých věkových kategorií, organizace úseku mládeže, obětavá práce externích trenérů a všech dalších lidí podílejících se na rozvoji talentu budoucích brněnských reprezentantů.

Při školeních a doškoleních trenérů, které organizuje JmKFS se trenéři mládeže akademie Zbrojovky Brno podílí na vzdělávání dalších trenérů regionu, přenášení poznatků a tréninkových metod, vytváření vztahů mezi kluby a hlavně prohloubení komunikace směrem k veřejnosti.

Práce s mládeží začíná již v předškolním věku. Klub pořádá celoroční nábory a prázdninové příměstské kempy, kde se děti učí fotbalové základy s míčem, všestrannou tělesnou přípravu a získávají vztah k fotbalu a klubu FC Zbrojovka Brno. Chlapci jsou pod dohledem profesionálního trenéra a ti nejšikovnější jsou vybráni do nejmladší přípravky (U6/U7). V kategoriích od U8 do U11 už chlapci poznávají atmosféru soutěžních utkání v rámci města Brna.

Družstva v kategorii přípravek využívají pro trénink, utkání a turnaje sportovní areály ZŠ Janouškova, v Jundrově a na Srbské.

Jako velmi pozitivní vnímáme vzhledem k snadnějšímu přechodu hráčů kategorie starších přípravek (U11) do kategorie žáků (velikost hřiště, kvalita soupeře, délka utkání), zařazení tohoto družstva do soutěže městského přeboru mladších žáků.

Žákovská družstva U12 až U15 hrají soutěže řízené FAČR pro Moravu. Družstva jsou průběžně doplňována novými talentovanými hráči z regionálních klubů. Nadstandardní podmínky nejenom pro hráče kategorie U15/U14FC Zbrojovky Brno, ale i talentované hráče klubů Jihomoravského kraje vytváří projekt Regionální fotbalové akademie (RFA).

Kromě účinkování našich družstev ve svých soutěžích se snažíme zajistit pro jednotlivá družstva i kvalitní konfrontaci s nejlepšími družstvy ČR a zahraničí ve formě turnajů a přípravných utkání.

Klub úzce spolupracuje se ZŠ Měšťanská v Tuřanech. Zde navštěvují hráči FC Zbrojovka Brno a RFA sportovní třídy se zaměřením na fotbal. Ve sportovních třídách (6. – 9. ročník) je upravený rozvrh tak, aby hráči mohli trénovat i v dopoledních hodinách a absolvují celkem 6 hodin TV v rámci týdenního rozvrhu. Na skončenou školní výuku navazují odpolední tréninky. Učitelé TV jsou zároveň i hlavními trenéry či asistenty žákovských družstev a dbají na to, aby se hráči řádně věnovali i školním povinnostem.

Dorostenecké kategorie (U16 – U19) jsou zařazeny do projektu Klubových akademií. Tento projekt zajišťuje maximální podmínky pro rozvoj a výchovu hráčů. Celkem je těchto akademií v ČR jenom 10 a na zajištění chodu se podílí FAČR, FC Zbrojovka Brno, Jihomoravský kraj a město Brno.

Pro hráče je důležité vypořádat se nejen s přechodem do dorostu, ale i s přechodem na střední školu. Ve fotbale i ve škole jsou na ně kladeny větší nároky a ne každý se s těmito změnami umí dostatečně rychle vypořádat. Hráči absolvují náročný týdenní dopolední program (3x TJ - pondělí středa, čtvrtek) a 4 – 5x odpolední tréninkový program.

U tří dorosteneckých družstev jsou profesionální trenéři, kteří se snaží v rámci možností spolu s rodiči následky těchto změn eliminovat. Akademie úzce spolupracuje se Sportovním gymnáziem Ludvíka Daňka, s Moravským gymnáziem, střední školou ELDO a dalšími středními školami v Brně a okolí.

Trenéři dorostu jsou držitelé nejvyšších trenérských licencí, mnozí z nich jsou i bývalými ligovými hráči a mají tak možnost bohatými zkušenostmi pomáhat svým svěřencům na cestě za fotbalovou slávou. Dalším cílem akademie je vytvořit v týmech kvalitní a zdravou konkurenci, která umožní hráčům rozvíjet jejich talent. Podobně jako u žákovských kategorií spolupracujeme s kluby z celé jižní Moravy při doplňování a zkvalitňování kádrů našich dorosteneckých družstev.

Hráči jsou sledováni nejen trenérem A a B mužstva, ale i vedením klubu a těm nejtalentovanějším jsou na základě jejich výkonů nabídnuty profesionální smlouvy.

Věříme, že celkové podmínky, které akademie FC Zbrojovky Brno pro hráče vytváří, pomáhají hráčům spolu s jejich vnitřní motivací k cestě za jejich snem.

Jsme na jedné lodi! Hodnota neznamená, když se vyhraje… Hodnota je radost, energie, vášeň, emoce.

poslední novinky

U16: Vítězná dohrávka proti Znojmu
Mládež
31.05.2023 | Martin Lísal

U16: Vítězná dohrávka proti Znojmu

T i š n o v - Také výběr U16 svou dohrávku proti Znojmu zvládl, a to po takřka identickém průběhu....
U18: Zbrojovka v dohrávce porazila Znojmo
Mládež
31.05.2023 | Martin Lísal

U18: Zbrojovka v dohrávce porazila Znojmo

T i š n o v - Dorostenci Zbrojovky (U18) zvládli dohrávku 27. kola na jedničku, na hřišti v Tišnově...
U9: Druhý zbrojovácký triumf ve finále PLANEO CUPU!
Mládež
31.05.2023 | Martin Lísal

U9: Druhý zbrojovácký triumf ve finále PLANEO CUPU!

V a r n s d o r f - Hráči kategorie U9 ovládli jako druhý náš tým letošní finále Poháru mládeže...