Zbrojováci, kteří prodělali koronavirus, darují krevní plazmu

Zbrojováci, kteří prodělali koronavirus, darují krevní plazmu

B r n o - Zbrojováci, kteří v uplynulých dnech prodělali nemoc COVID-19, darují ve Fakultní nemocnici Brno krevní plazmu. Jako první dnes na Transfuzní a tkáňové oddělení nemocnice dorazili členové realizačního týmu Josef Mlčuch a Ľubomír Pepich.

Kondiční trenér a masér Zbrojovky darovali takzvanou rekonvalescentní plazmu. Pokud vyhovuje stanoveným podmínkám, obsahuje protilátky, které jsou schopny v počátcích onemocnění virus zneškodnit. "S jejím odběrem jsme začali před několika týdny. V tuto chvíli je potřeba řešit i další možnosti léčby, k čemuž se tato rekonvalescentní plazma nabízí. Pomoc Zbrojovky je pro nás tedy nesmírně užitečná, a to i s ohledem na propagaci dárcovství. Hráči a členové realizačního týmu mohou působit jako příklad," uvedla tisková mluvčí FN Brno Veronika Plachá.

Mlčuch s Pepichem nejprve absolvovali krátkou vstupní proceduru a vyšetření, vše dohromady se samotným odběrem zabralo necelou hodinu. "Daroval jsem poprvé, takže jsem nevěděl, co od toho čekat, ale vše proběhlo bez problémů, od organizace po samotný odběr. Jsme rádi, že jsme tímto způsobem mohli pomoci, a můžeme to doporučit všem. Nic to nestojí a odměnou je dobrý pocit," popsal odběr "kondičák" Mlčuch. Jeho kolega Pepich už prostředí na sále znal. "V minulosti už jsem krev daroval několikrát, takže už jsem věděl, do čeho jdu," usmíval se.

S ohledem na tréninkový plán pak budou postupně přicházet další dárci, a to i z řad hráčů. "Záleží na tom, kdy a jakým způsobem se znovu rozběhne FORTUNA:LIGA, abychom mohli odběry termínově sladit s tréninkovým plánem," upřesnil tiskový mluvčí Zbrojovky Martin Lísal.

Zbrojovka tak pokračuje v dlouhodobé spolupráci s Fakultní nemocnicí, jejíž součástí byla například úspěšná Zbrojovácká výzva. Ta vynesla během jara 1,2 milionu Kč pro zaměstnance nemocnice z první linie boje proti koronaviru. Pravidelně také pomáháme darovat krev, což bohužel letos zatím nešlo realizovat. Kromě aktuálního darování plazmy Zbrojovka podpoří nemocnici také přenecháním části mediálního prostoru pro fundraisingovou kampaň, kterou nemocnice chystá v souvislosti s druhou vlnou onemocnění COVID-19.

Fotogalerie

Všechny fotografie

další články

Zbrojovka vytvořila roli pro Pavla Zavadila!
A-tým
18.06.2021 | Martin Lísal

Zbrojovka vytvořila roli pro Pavla Zavadila!

B r n o - Pavel Zavadil se stává součástí Zbrojovky! Zkušený záložník přichází do Brna s konkrétním...
Ondřej Pachlopník bude hostovat v Plzni
A-tým
18.06.2021 | Martin Lísal

Ondřej Pachlopník bude hostovat v Plzni

B r n o – Ondřej Pachlopník odchází na roční hostování s opcí do Viktorie Plzeň. Součástí hostování...
ROZHOVOR: Martin Berkovec před startem přípravy
A-tým
17.06.2021 | Martin Lísal

ROZHOVOR: Martin Berkovec před startem přípravy

B r n o – Gólman Martin Berkovec přišel do Zbrojovky na konci ledna a během jara nakonec odchytal...