Z HISTORIE: Rekordní série oslavence Václavíčka
B r n o - Kapitán mistrovské jedenáctky a olympijský vítěz Rostislav Václavíček dnes slaví půlkulaté 75. narozeniny! Železný muž brněnské sestavy je držitelem jen těžko překonatelného rekordu - odehrál 280 prvoligových duelů v řadě. A tuto obdivuhodnou sérii jsme při příležitosti dnešního jubilea prozkoumali podrobněji.
Václavíček přišel do Zbrojovky v říjnu 1971. Začal vysokou prohrou v Trnavě, navzdory tomu se ale v sestavě okamžitě usadil. Pro zranění vynechal zápas 20. kola, 1. května se ovšem na hřišti Prešova do sestavy vrátil. A započala tak zmíněná šňůra, která vyvrcholila v červnu roku 1981 v Hradci Králové.
V oněch 280 duelech změřil Václavíček síly s 22 soupeři (9 z Čech, 3 z Moravy a Slezska a 10 ze Slovenska). Počet domácích a venkovních duelů byl vyrovnaný (140/140). Nejčastěji nastoupil Rosťa proti Ostravě, Slovanu a Trnavě (19 duelů), o jeden zápas méně zapsal proti Slavii a Dukle; jen dvakrát se naopak utkal s Frýdkem-Místkem, čtyřikrát s Chebem, Jabloncem a Hradcem Králové. Co se měst týče, nejčastěji mířil do Prahy (35 duelů proti čtyřem soupeřům), Košic (16 duelů proti dvěma soupeřům) a Bratislavy (18 duelů proti dvěma soupeřům).
V sedmi duelech naskočil Václavíček jako střídající, v devíti odešel ze hřiště předčasně, 264 jich odehrál kompletních. Celkem se jedná o 24441 minut hry (nejvíce proti Slovanu a Trnavě, v obou případech 1710 minut hry).
V zápasové bilanci převažují výhry - bylo jich 118. Porážku musel Václavíček strpět v jednadevadesáti duelech, k remíze jich pak dospělo 71. Zbrojováci vstřelili 435 branek, inkasovali jich 345.
Z výher jich 99 přišlo na lužáneckém stadionu, 19 pak na hřištích soupeřů. Naprázdno naopak Václavíček a spol. vyšli doma desetkrát, venku v 81 duelech. Remízou skončilo 31 domácích a 40 venkovních zápasů.
Nejčastěji proti Masnému
Na druhé straně hřiště čekal nejčastěji Marián Masný ze Slovanu Bratislava (všech 19 vzájemných zápasů), sedmnáctkrát se s Václavíčkem potýkal Václav Samek z Dukly a rovněž sedmnáctkrát se v bráně činil trnavský Dušan Keketi.
Naopak po Rosťově boku stanul nejčastěji Vítězslav Kotásek (250 zápasů, nechyběl u prvního ani u posledního), Karel Kroupa byl součástí 233 duelů oné série a gólman Josef Hron nescházel u 190 utkání. Na lavičce udíleli pokyny v rovné míře trenéři Masopust a Havránek (oba 120 zápasů), třicet duelů odkoučoval Valerián Švec (vše v poslední sezóně) a deset Alfréd Sezemský (na začátku série). Celkem tedy šlo o čtyři trenéry, pět gólmanů a 50 hráčů v poli v barvách Zbrojovky.
Nejvíce výher připadá na zápasy proti Plzni (10 ze 16), Trnavě (9 z 19) a Košicím (8 z 16), pozitivní bilanci měli Brňané během Václavíčkovy série s dvanácti soky, neutrální se čtyřmi a negativní se šesti. Zapovězeny mu zůstaly stadiony ve Frýdku-Místku (jedna prohra), Chebu, Hradci a Jablonci (dvě prohry); nejméně oblíbený pak byl trávník v Nitře, kde Brňané nebodovali ani jednou z pěti pokusů. Nejčastěji pak musel Václavíček sklonit hlavu před hráči Bohemians a Slovanu (osm proher).
A co individuální statistiky? V oněch 280 bitvách vstřelil vytáhlý stoper dvanáct ze svých třinácti ligových tref. Devět doma, tři venku. Proti Plzni a Trenčínu se prosadil dvakrát (jeden gól si pak připsal proti Nitře, Košicím, Interu, Teplicím, Třinci, Jablonci, Trnavě a Bohemians). Z rukou sudích viděl jen šest žlutých karet, vyloučen nebyl.
Úctyhodná série, že? Mistře, ještě jednou tedy přejeme všechno nejlepší a hodně zdraví a štěstí do dalších let!