Z HISTORIE: Nejčasnější jarní premiéry Zbrojováků

Z HISTORIE: Nejčasnější jarní premiéry Zbrojováků

B r n o - Bojovat o ligové body 15. ledna? Letošní ročník FORTUNA:LIGY stanovil v tomto ohledu rekord, byť poměrně těsný. A samotná Zbrojovka si v lednu ligový mač nezahrála doposud nikdy.

Jen pro pořádek - doposud nejdříve se liga hrála v atypickém ročníku 1927, kdy tým AFK Vršovice porazil doma Viktorku Žižkov 2:1.

nejčasnější jarní debut se datuje do roku 1934, kdy tým Židenic doma 4. února přivítal Spartu. Zápas byl pikantní především pro legendárního "Káďu" Peška, který do Židenic přišel právě ze Sparty, a skončil remízou 1:1. Cenný výsledek pro nováčka! V bráně nastoupil rumunský gólman Bulgakoff, v útoku řádil legendární Rulc, který poslal domácí do vedení. V závěru srovnával na 1:1 Belgičan Raymond Braine. Zajímavostí je, že oba střelci se o čtyři roky později zúčastnili světového šampionátu ve Francii.

Sestava Židenic: Bulgakoff – Galler, Neder – Jos. Smolka, Káďa, Suchánek – Šterc, Jan Smolka, Raffinsky, Moták, Rulc.O pár dní později se hrálo v roce 1977 - 13. února se v Košicích urodila remíza 3:3. O branky se postarali Kroupa, Bureš a Pešice. Zbrojovku ten rok poprvé vedl Josef Masopust, skončila čtvrtá - a co bylo potom dál, to už všichni víme. Mistrovský titul.

Sestava Zbrojovky: Hron - Svoboda, Václavíček, Pospíšil, Hamřík - Kotásek, Jarůšek, Pešice - Bureš (82. Došek), Kroupa, Hajský (76. Z. Klimeš).V novodobé historii se ligová opona otevřela nejdříve v roce 2002, kdy Zbrojovka porazila 9. února doma Olomouc 2:1. V řadách našeho mužstva bojovali i bývalí Sigmáci Přibyl s Kotůlkem, barvy Olomouce naopak hájil třeba Patrik Siegl. Skóre načal právě Kotůlek, po něm se trefil Pacanda a za hosty snižoval Reiter.

Sestava: Přibyl - Kotůlek, Křivánek, M. Kadlec (70. Macík), Drga - Musil (90. Schuster), Návrat, Živný, Valnoha - Pacanda (70. Šustr), L. Došek.

další články

Zbrojováci na hostování - Černín a Ševčík skórovali v generálkách
Ostatní
02.03.2021 | Martin Lísal

Zbrojováci na hostování - Černín a Ševčík skórovali v...

B r n o - Zatímco slovenské Pohronie se muselo v této sezóně poprvé obejít bez kapitána Pavlíka,...
PREVIEW: Ve středu nás čeká pohárový mač v Teplicích
A-tým
02.03.2021 | Martin Lísal

PREVIEW: Ve středu nás čeká pohárový mač v Teplicích

B r n o - Mezi dva ligové duely se na startu března vklíní i osmifinále MOL Cupu. V něm se Brňané...
Mládež přechází na individuální tréninkový režim
Mládež
01.03.2021 | Martin Lísal

Mládež přechází na individuální tréninkový režim

B r n o - Mládežnické týmy Zbrojovky přerušují s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci...