Z HISTORIE: Góly oslavence Karla Kroupy

Z HISTORIE: Góly oslavence Karla Kroupy

B r n o – Zbrojovák století Karel Kroupa dnes slaví 71. narozeniny. Mistr ligy, reprezentant, člen Klubu ligových kanonýrů a nejlepší střelec zbrojovácké historie. Na jeho 118 prvoligových branek se podíváme podrobněji!

První gól vstřelil Kroupa 29. srpna 1971 na hřišti VSS Košice. Tak trochu symbolicky, proti tomuto klubu se mu dařilo vůbec nejlépe. Bylo mu 21 let a hrál svůj pátý zápas v nejvyšší soutěži. Úctyhodnou bilanci pak uzavřel o 11 let později, v březnu 1982 doma proti Chebu. Zbrojovka zvítězila 1:0 a byl to zároveň Kroupův jubilejní třicátý vítězný gól.

V bráně Chebu tehdy nastoupil mladý Luděk Mikloško a stal se v pořadí 46. gólmanem, kterého rodák z Bosonoh překonal. Tím prvním byl košický Anton Švajlen, celkem na Karlovy pokusy nestačil čtyřikrát. Ani zdaleka ovšem nebyl v této statistice premiantem. Hned pětkrát lovili míče z Karlových kopaček ze sítě prešovský Červeňan, teplický Sedláček, trenčínský Machač a ostravský Michalík. O gól více inkasoval Zlámal ze Slavie a Čaloun z Plzně. A nejvíce „zářezů“ si Kroupa připsal v souboji s Klokanem Hruškou, kterého překonal sedmkrát v osmi duelech (včetně slavné penaltové finty v mistrovské sezóně v podání dua Pešice - Kroupa). Raritou pak je Jan Poštulka, který čtyři góly obdržel ve třech různých dresech – dva ve sparťanském, jeden za Inter Bratislava a jeden za Bohemians.

Právě proti Bohemians se brněnskému střelci dařilo spolu s VSS/ZŤS Košice nejvíce, oběma soupeřům vstřelil deset gólů (shodně v 17 zápasech). Osmkrát překonal obrany Slavie a Žiliny, sedm branek si schoval pro Teplice, Lokomotívu Košice a Prešov. Slovan, Spartu, Baník a Plzeň pokořil šestkrát; Nitru, Trenčín a Banskou Bystricu pětkrát. Čtyři branky zaknihoval proti Interu Bratislava, Třinci, Trnavě a Chebu. Dva góly vstřelil Dukle (proti té přitom nastoupil dvacetkrát, tým z Julisky tedy nepatřil k nejoblíbenějším sokům) a po jednom pak Frýdku-Místku, Hradci Králové, Vítkovicím a Jablonci.

Celkem dal během kariéry góly 23 týmům z 24, proti kterým v lize nastoupil. Jen v poslední sezóně mu odolala Petržalka, v obou duelech mimochodem její bránu strážil Juraj Šimurka (později si připsal jeden prvoligový start i ve Zbrojovce).

Zajímavě vypadá statistika Kroupových gólů dle stadionů. Hned 91 branek vsítil na domovském trávníku, venku si připsal 27 zásahů. Nejlépe se mu vedlo v Ďolíčku (čtyři branky, celkem v Praze šest), tři góly dal na hřišti Banské Bystrice a Baníku Ostrava. 61 gólů si odnesli soupeři ze Slovenska, 45 padlo do sítí českých týmů a 12 inkasovali gólmani celků z Moravy a Slezska.

Pokud si jeho 118 tref rozložíme dle ročního období, 68 jich dal na podzim a 50 na jaře. Gólově mu nejlépe sedl listopad (18 branek), říjen a srpen (15 branek), z konkrétních měsíců pak říjen v roce 1977 (sedm branek). Sedmkrát se Karel blýskl hattrickem (i v této statistice je brněnským rekordmanem), a to proti sedmi různým soupeřům; 22 gólů dal z penalt.

63 gólů dokázal Kroupa vstřelit v první půli (v březnu roku 1974 překonal Vencela v bráně Slovanu hned v první minutě), 55 jich dal po změně stran.

Úctyhodný výčet, což? K tomu jen doplňme, že byl Karel nejčastěji nejlepším střelcem Zbrojovky (devětkrát) a je také nejlepším brněnským kanonýrem v pohárech (osm tref). Tak ještě jednou – Mistře, vše nejlepší a hodně štěstí a zdraví do dalších let! Díky za vše!

další články

Informace pro permanentkáře k utkání s Opavou
A-tým
17.05.2021 | Klub

Informace pro permanentkáře k utkání s Opavou

B r n o - Také na nedělní utkání s Opavou mohou v souladu s dohodou Ministerstva zdravotnictví ČR a...
Dreksa: Příčiny sestupu? Domácí zápasy a vstup do soutěže
A-tým
17.05.2021 | Martin Lísal

Dreksa: Příčiny sestupu? Domácí zápasy a vstup do...

B r n o – Prodlužování agónie včera definitivně skončilo, výhra Teplic odsoudila Zbrojovku k...
Je rozhodnuto, Zbrojovka sestupuje do druhé ligy
A-tým
16.05.2021 | Martin Lísal

Je rozhodnuto, Zbrojovka sestupuje do druhé ligy

B r n o - Dnešní závěr 32. kola definitivně rozhodl o tom, že Zbrojovka po roce opouští nejvyšší...