VIDEO: Pádů z výšin už jsme tu zažili hodně, varuje před utkáním s Teplicemi Doležal

VIDEO: Pádů z výšin už jsme tu zažili hodně, varuje před utkáním s Teplicemi Doležal

B r n o - Ještě na jaře hostoval gólman Martin Doležal v Třebíči, nyní se ale ohání mezi tyčemi Zbrojovky a vede si při tom nadmíru úspěšně. V posledních dvou ligových zápasech inkasoval jen jednou a pomohl tak Brnu k důležitým výhrám.

Střih - začátek jara, Martinovi nevyšlo hostování v Táborsku, míří do třetiligové Třebíče a zároveň trénuje mladé gólmany Zbrojovky. Střih - Martin Doležal přebírá ocenění pro Hráče utkání v Mladé Boleslavi, o pár týdnů později si připisuje osmé čisté konto kariéry. Střih - na Dukle dvojicí skvělých zákroků drží remízu a umožňuje tak Brnu vzápětí provést rozhodující úder.

"Dost lidí se ptá, jestli jsem to čekal, nebo ne. Abych byl upřímný, já se připravuju pořád stejně. To, že chytám, je bonus navíc - vždycky jsem tu chytat chtěl a tak si to užívám. Navíc se vyhrálo, zaplaťpánbůh za to. Nálada je lepší a budeme to chtít potvrdit," vykládá Doležal s příslovečnou skromností.

Jeho příběh je i o pořádné dávce trpělivosti, vždyť Martin je ve Zbrojovce s přestávkami od roku 1999, přesto měl před letošní sezonou na kontě teprve 31 prvoligových zápasů. "Takový je život. Šanci dostanete, když už to nečekáte, ale musíte být pořád nachystaní. Celou tu dobu se připravuju jako profesionál a jsem rád, že se mi to teď vrátilo. Ani v Třebíči jsem nepřemýšlel, že by to měl být konec kariéry, bude mi pětatřicet a gólmani jsou dlouhověcí, pokud nepřijde vážný zdravotní problém. Vyvinulo se to takhle, Dušan se zranil a já musel být připraven, taková je moje role. Zatím to jako tým zvládáme, snad to vydrží," připomíná "Dolík", že Zbrojovka má na kontě slušných třináct bodů.

S Dušanem jsme kamarádi

Tomu odpovídá i nálada v kabině. "Opravdu se musíme snažit, aby to takhle vydrželo dál. Když se vyhrává, život je lepší. Ale jsem v Brně už dlouho a zažil jsem hodně pádů z výšin. Zažila to už většina kluků, co tady je, takže v tomto směru jsme snad poučení. Chceme využít toho, že nejsme pod takovým tlakem, a nasbírat další body, neboť nás za chvilku čekají těžcí soupeři - Plzeň, Liberec, Sparta. Když těch třináct bodů rozšíříme, máme se od čeho odrážet dál a přemýšlet, co bude. Ale jak už jsem říkal, v podobné situaci jsme byli hodněkrát," varuje gólman před jakýmkoliv sebeuspokojením.

V gólmanském minitýmu pracuje aktuálně s kolegou Pavlem Halouskou a trenérem Lubošem Přibylem. "Já se soustředím hlavně na sebe, takže Pavla diriguje spíš Luboš. S Dušanem Melichárkem se tolik nepotkáváme, zatím má individuální plán. Ale bavíme se spolu, jsme kamarádi a přeje mi to, stejně jako přeju úspěchy já jemu, když chytá zrovna on," pokračuje Doležal.

Důrazné utkání? Gólman to tolik nepocítí

Nyní čekají na Zbrojovku Teplice. Kouč Kotal očekává důrazné utkání, plyne z toho něco i pro gólmana? "Gólman to tolik nepocítí. Jasně, když přijede Slovácko, každý ví, že Libor Došek do toho chodí důrazně, při centrech si to člověk trochu hlídá. Těžko odhadovat, jaký ten zápas bude, Teplice se na nás nachystají, my na ně také a uvidíme, kdo bude lepší. Doufám, že to zvládneme."

Martinovi bude v prosinci pětatřicet let, i přesto často čelí dotazům na případnou nervozitu. "I na věk se lidé ptají často. Jestli už vypadám staře, budu se asi muset oholit nebo si nechat narůst vlasy. I když to už by asi nešlo," usmívá se. "S nervozitou to má gólman jako každý jiný hráč. Pokud nastoupí po dlouhé době, potřebuje dobrý moment, dobrý zákrok, aby se chytil. S rostoucím počtem zápasů si víc a víc zvyká a je ve větší pohodě," popisuje.

Doležal nemá ani problém vyrovnat se s tlakem na svou osobu. "Ten je tam pořád. Liga je vyrovnaná, každý chce sbírat body, od gólmana se čeká spolehlivý výkon. Spolu s pohárem teď poslední zápasy byly směrem dozadu lepší. Obrana si trochu sedla, hráči si přece jen musí zvyknout na jiného gólmana, který za nimi stojí. Ale jsou to zkušení kluci, v lize už něco odkopáno mají. Jak jsem řekl, doufám, že to bude pokračovat," vzhlíží znovu k sobotnímu utkání s Teplicemi.

Dukla? Jsem přesvědčený, že to gól nebyl

Během tiskovky se novináři vrátili i k uplynulému utkání. V něm Martin předvedl několik skvělých zákroků, v paměti ale divákům pochopitelně nejpevněji ulpěl onen gól - negól ze 39. minuty. "Na sto procent si člověk není jistý nikdy, ale opravdu jsem přesvědčen, že to gól nebyl. Video situaci zabralo jenom zepředu, ale ještě po utkání jsem mluvil s fotografem, který stál za bránou, a ten se jen smál, že to gól v žádném případě nebyl. Naštěstí se vyhrálo, není třeba to nějak dál řešit," naznačuje, že obrat Zbrojovky křivdu zakryl.

Doležal čelil i otázce, zda by byl pro zavedení videa. "Nejsem žádný odborník na techniku, ale věřím, že kamera na úrovni brankové čáry by tyto problémy vyřešila. Rozhodně nepomůže čtvrtý nebo pátý rozhodčí, v podobných situacích se jedná o mžik a lidský faktor to nedokáže postřehnout. To bylo vidět i v utkání Arsenalu v Lize mistrů," připomněl další podobný moment. "Je to ale složitější problém, technické řešení by zase stálo dost peněz," dumá.

další články

PREVIEW: Už podruhé se Zbrojováci chystají do Opavy
A-tým
02.12.2021 | Martin Lísal

PREVIEW: Už podruhé se Zbrojováci chystají do Opavy

B r n o - Závěrečné utkání podzimu, pokus druhý. Zbrojováci by se v sobotu 4. prosince měli vydat...
Ocenění hráčů mládeže za rok 2021
A-tým
02.12.2021 | Martin Lísal

Ocenění hráčů mládeže za rok 2021

B r n o - Zbrojovka v prosinci tradičně oceňuje talentované hráče z mládežnické líhně. Vinou...
V Opavě bychom měli hrát v sobotu 4. prosince
A-tým
30.11.2021 | Martin Lísal

V Opavě bychom měli hrát v sobotu 4. prosince

B r n o - Řídící orgán soutěže dnes stanovil náhradní termín odloženého utkání v Opavě. Hrát by se...