Tři priority – okamžitý návrat, nový partner a nový stadion
B r n o - Majitel klubu Václav Bartoněk se do médií vyjadřuje jen velmi výjimečně. Nyní na základě spekulací v tisku přichází s vyjádřením pro náš web a pro fanoušky klubu, kterým chce tyto informace, které kolem Zbrojovky kolují, upřesnit. Zmíní také, jak klub fungoval, funguje a jaké jsou plány do budoucna.
Václav Bartoněk je majitelem brněnské Zbrojovky už od roku 2013. Po éře bratří Prosů, kterým fotbalová veřejnost v Brně nemůže přijít na jméno a krátké anabázi podnikatele Jaroslava Přečka, převzal klub bývalý ředitel stavební firmy OHL ŽS a fanoušci začali doufat, že nové vedení přivede Zbrojovku zpět na fotbalové výsluní. Tým z moravské metropole ale v právě končícím ročníku 2020/2021 opět sestoupil do 2. ligy a Bartoněk už jedná s kvalifikovaným partnerem, kterého by rád do klubu přivedl nejpozději do konce podzimní části 2021/2022.
„Je pravdou, že již delší dobu konzultuji věci, spojené s fotbalovou problematikou, s Adolfem Šádkem, kterého považuji za zkušeného fotbalového odborníka. Stejně tak je pravdou, že obdržel nabídku na bližší spolupráci se Zbrojovkou, čemuž v současné době brání jeho povinnosti, spojené s klubem FC Viktoria Plzeň. Tuto spolupráci si dovedu představit, ale chápu, že dojít ke konečnému rozhodnutí je pro něj komplikovaná, velice složitá cesta,“ uvedl k dané situaci Bartoněk.
Chci novému partnerovi pomoci s orientací ve specifickém prostředí
Majitel uvažuje neprodat klub najednou. Důvod je poměrně jednoduchý. Rád by totiž svému následníkovi pomohl se zorientovat a připravit jej na vše, co je s řízením Zbrojovky spojené. „Kromě toho, že jsem majitelem Zbrojovky, tak jsem i její obrovský fanoušek, který má ke klubu i k Brnu silný vztah. Nemůžu a vlastně ani nechci klub prodat jedním podpisem a zpřetrhat veškeré vazby. Chci Zbrojovce nadále pomáhat nejlépe, jak jen umím, chci nového partnera provést všemi útrapami, se kterými se potýkám a také těmi, se kterými jsem se musel vypořádat po divoké době ze začátku tisíciletí,“ říká Bartoněk a přidává několik příkladů „kostlivců ze skříně“, kteří na něj v průběhu let vyskočili. „Díky potenciálnímu příchodu nového partnera by se mi uvolnily kapacitní možnosti pro aktivity spojené s projektem Nový stadion, který město Brno nutně potřebuje,“ pokračuje Bartoněk.
Milionových potíží, se kterými se musel v roce 2012 až 2014 tehdy nový majitel klubu vypořádat bylo hned několik. Zbrojovka musela mimo jiné zaplatit 47 milionů, což byla částka vyplývající z druhotné platební neschopnosti a prodlužování splatnosti závazků vůči dalším stranám, aby klub získal bronzovou licenci nutnou pro přihlášení do ročníku 2013/2014. 18 z těchto 47 milionů muselo být vypořádáno vůči bývalým majitelům klubu za pronájmy v Tréninkovém centru mládeže, jehož byli vlastníky.
„To ale nebylo zdaleka vše. V průběhu let vyplouvaly na povrch doslova bizarnosti. Například arbitráž s Martinem Lejsalem, kterému tehdejší sportovní ředitel Radek Bělák připravil dodatek hráčské smlouvy, ze které plynulo, že pokud neodchytá určitý počet zápasů na hostování v Heerenveenu, nebude mzdu hráči vyplácet holandský klub, ale my. Museli jsme tak zaplatit 6,8 milionu korun. Dalších 8,7 milionu musel klub přes víceletý soudní spor uhradit finálnímu vlastníkovi diskutabilní pohledávky za zprostředkování angažmá tří Brazilců – Liry, Lea a Dalma. A zřejmě vůbec nejkurioznější kostlivec ve skříni se týkal Marcela Cupáka ještě z roku 2001. Cupák tehdy přestoupil do Stavo Artikelu za 7 milionů korun. V prostředí konkurzního řízení FK Drnovice se tato částka za 15 let vyšplhala až na 23 milionů, naštěstí bylo možné ukončit tuto kauzu mimosoudním vyrovnáním,“ kroutí hlavou Bartoněk.
Klubu v průběhu posledních deseti let třikrát hrozila insolvence
Některé závazky se nakonec podařilo regulovat, přesto Bartoněk v průběhu těchto let zasanoval více než 40 milionů korun. Jiná cesta než pomoci klubu vlastními prostředky nebyla, třikrát dokonce v tomto období hrozila insolvence. Přesto se podle Bartoňka povedlo klub stabilizovat, dnes je Zbrojovka z finančního hlediska v dobré kondici a všechny historické pohledávky jsou již vyřešeny.
„Proto mne velmi mrzí, že se neustále v některých médiích objevují ničím nepodložené informace o Zbrojovce jako strádajícím klubu. Z hlediska hospodaření je Zbrojovka zdravá. Nyní bychom chtěli nastartovat éru, jejímž cílem je okamžitý návrat do první ligy, příchod kvalifikovaného partnera a nový stadion,“ uzavírá Bartoněk.
Rodák z Brna už jako ředitel stavební společnosti OHL ŽS Zbrojovku dlouhé roky sponzoroval. V roce 2006 se dostal do správního orgánu klubu a začal vstřebávat principy fungování klubu. Už v roce 2010 získal pro klub prostřednictvím licenční smlouvy právo užívat ochrannou známku Zbrojovka Brno, neboť to považoval za nezbytné s ohledem na slavnou historii klubu. Není bez zajímavosti, že za toto právo musí hradit roční poplatek 500 000 Kč vlastníkovi značky ze svých soukromých zdrojů.
I přesto všechno bylo v sezoně 2010/2011 nejvíce patrné, že je klub na dně. Sponzoři i partneři klubu byli čím dál skeptičtější, bývalým majitelům nikdo nevěřil, a pokud by klub nebyl odkoupen, fotbal v Brně by skončil jako v Blšanech.
Největší chyba? Neprodloužení spolupráce s trenérem Kotalem
Angažováním sportovního manažera Zdeňka Kudely se Zbrojovka v sezoně 2012/2013 opět vrátila do první ligy. Zbrojovka zakončila ročník na 13. místě, další sezonu ale nešťastně zahájil trenér Grmela a Zbrojovka na jeho místo přivedla trenéra Kotala. „Musím se přiznat, že většinu zásadních rozhodnutí jsem byl vystaven dělat sám nebo po poradě s mými nejbližšími. Zpětně vím, že jednání o prodloužení trenéra Kotala jsem nevedl pragmaticky a s čistou hlavou, přiznávám, že jsem tehdy preferoval širší zapojení našich mladých hráčů. I proto jsem dal na rady brněnského fotbalového prostředí a angažoval trenéra Habance. S odstupem času vím, že to byla systémová chyba,“ lituje Bartoněk.
Právě na brněnskou mládež je Bartoněk velmi pyšný. V roce 2015 se v Česku změnila výchova mladých fotbalistů a po celé republice vzniklo osm akademií. Brněnská akademie patří mezi nejlepší nejen v rámci tuzemska, ale dokonce v Evropě. „Podle dat ze sezony 2020/2021 má Zbrojovka šestnáct odchovanců, kteří v rámci ligy odehráli třicet a více zápasů. Spolu se Sigmou Olomouc máme taková výsledná čísla, že patříme mezi naprostou evropskou špičku, momentálně se Zbrojovka v této statistice pohybuje na osmém místě,“ upozorňuje Bartoněk a dodává: „Práce s mládeží je běh na dlouhou trať a musíme si ještě chvíli počkat, než se naše práce s juniory a dorostenci naplno projeví i v našem Áčku. Troufnu si ale říct, že naše fotbalová akademie má během těchto pěti let od doby, co systém vznikl, velmi dobré výsledky a je jen otázkou času, kdy náš klub mladí odchovanci potáhnou.“
Po dvouleté druholigové anabázi se klub opět vydrápal na výsluní, v první lize ale vydržel pouze rok. Příští ročník tak bude do Brna místo Sparty, Slavie nebo Baníku jezdit Vlašim, Varnsdorf nebo Chrudim.
„Situace je krajně nepříjemná. Brno je druhé největší město a nejvyšší soutěž by měla být samozřejmostí. Podmínky v klubu jsou prvoligové, rozpočtově patříme určitě do horní poloviny 1. ligy. Zbrojovka zřejmě potřebuje nový impulz a začít znovu. I proto vedeme konzultace s portfoliem odborníků, v němž je i pan Šádek. Každopádně chceme Zbrojovku dostat hned v příští sezoně zpět mezi elitu.“
Za tímto účelem byl sportovnímu manažerovi a hlavnímu trenérovi stanoven rámec zásahů do hráčského kádru. „Po skončení sezóny jsme byli nuceni si vyhodnotit úroveň kádru. Z tohoto titulu dojde v letní přestávce k potřebným změnám, aby se cíl okamžitého návratu do nejvyšší soutěže podařilo naplnit. O těchto změnách budeme informovat v momentě, kdy budou definitivně dotaženy,“ řekl sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.