Šéftrenér žáků Tomáš Abrahám hodnotí rok 2022

Šéftrenér žáků Tomáš Abrahám hodnotí rok 2022

B r n o – Je tu druhý díl seriálu, který bilancuje rok 2022 z pohledu mládeže. NA řadu přichází další bývalý hráč a současný šéftrenér žáků a trenér týmu U14 – Tomáš Abrahám.

Jeho tým po podzimu vede moravskoslezskou soutěž, kolegové z týmu U15 jsou čtvrtí. Výběry U12 a U13 pak taktéž figurují na prvních pozicích. „Primární je pro nás samozřejmě rozvoj hráčů a příprava směrem výš, ale prezentace klubu je také důležitá, reprezentujeme město a Zbrojovku. Jsem rád, že naše kategorie to splňují,“ kvituje to Abrahám.

„Tým U15 v úvodu soutěže nenavázal na letní finále celostátní ligy, do kterého se probojoval, trochu jim ujel vlak. Pak se ale rozjeli a myslím, že to ještě z jejich pohledu bude zajímavá stíhací jízda. Čtrnáctka zahájila rok kvalitním turnajem v Hradci Králové, kde dokázala v konkurenci Sparty a dalších týmů zvítězit. Podzim odehrála bez porážky, nastřílela 93 gólů a jen dvakrát remizovala,“ přiblížil Abrahám výsledky starších žáků, kteří se utkávají s elitními moravskoslezskými soupeři.

Výběry U12 a U13 měří síly s týmy z jižní části Moravy. „Soupeře většinou válcují, k ligovým zápasům mají jako bonus kvalitní konfrontaci v Interlize s mezinárodními týmy. Je to pro ně přínosné a poučné, byť některé zkušenosti jsou možná i poměrně předčasné. Každý stát to totiž pojímá jinak, někde to berou opravdu prestižně a už jsme se setkali i s tím, že domácím týmům pomáhal výrazně rozhodčí. Je to zbytečné a řekl bych, že na takovou zkušenost je v případě malých kluků opravdu brzy, ale i to pro ně může být přípravou a přínosy této mezinárodní soutěže to v žádném případě nesnižuje. Celkem tak můžeme být s výsledky spokojení, k tomu naši hráči figurují i v reprezentaci a jsou dominantní v krajských výběrech,“ pokračuje Abrahám. „Naší základní filozofií je hrát fotbal, neodkopávat míče, ale řešit situace konstruktivně, obcházet jednoho či dva protihráče.“

Také žáci už (podobně jako dorostenci) mají zkušenosti s vymoženostmi techniky. „Je spousta situací, které si kluci zpětně nevybaví, takže rádi využíváme video, pokud je ta možnost a máme techniku k dispozici. Posíláme to klukům jako zpětnou vazbu, promítneme si situace a řekneme si, jaká další řešení šlo zvolit, ať už v ofenzivě, nebo v defenzivě.“

Důraz je pochopitelně kladen i na vzdělání. „K tomu samozřejmě také patří péče o tělo, strava, spánek a podobně. Máme už k dispozici testy, takže víme, pokud někdo vybočuje, můžeme se mu věnovat a doporučit další postup,“ souhlasí Abrahám.

A co individuální přístup k tréninku? „V kategoriích U12 a U13 to ještě běžné není, ale u starších žáků už může být mužstvo na část tréninku rozděleno, ofenzivní hráči například mají natrénovat určitý počet různých zakončení a podobně. K tomu kategorii U15 už tak trochu připravujeme na přechod do dorostu, což je další důležitý milník v jejich kariérách,“ završil Abrahám.

další články

Občerstvení na utkání s Plzní!
Ostatní
01.02.2023 | Martin Lísal

Občerstvení na utkání s Plzní!

B r n o - Jarní domácí premiéra se blíží! Už v neděli 5. února přivítáme na našem stadionu...
Oslava 110. výročí založení klubu
A-tým
31.01.2023 | Martin Lísal

Oslava 110. výročí založení klubu

B r n o - Součástí oslav 110. výročí založení našeho klubu byla i akce pro partnery a přátele...
STUDIO FLINTA: Rozhovor s Pepou Havlem!
Ostatní
30.01.2023 | Martin Lísal

STUDIO FLINTA: Rozhovor s Pepou Havlem!

B r n o - Je tu první díl STUDIA FLINTA v roce 2023! Monika Býmová si tentokrát k rozhovoru pozvala...