SOUHRN: Zbrojovácký podzim pohledem statistik

SOUHRN: Zbrojovácký podzim pohledem statistik

B r n o – Základní čísla jsou dobře známá. Šestnáct zápasů, dvanáct výher, osmatřicet bodů, první příčka. Jaké zajímavosti pak nabízí podrobnější pohled na brněnské podzimní statistiky?

Co se týče bodů, nastřádali jich Zbrojováci o sedm více, než v předloňské sezóně (to byli po podzimu třetí). Nastříleli 32 branek (o tři méně než předloni), inkasovali jich 15 (o dvě méně). V tabulce pravdy mají 14 plusových bodů (předloni 7, vedoucí Pardubice jich měly 11).

Do všech šestnácti duelů naskočila trojice hráčů – Jan Hladík, Michal Ševčík a Jan Moravec. Jednou vynechali Damián Bariš, Peter Štepanovský, Jiří Texl, Adam Fousek, Jakub Přichystal a Jakub Řezníček. Celkem do hry zasáhlo 26 hráčů v poli a dva gólmani.

Největší minutáží se může pochlubit Jan Hladík (1334 minut), jen o minutu méně má na kontě Jakub Řezníček. Přes tisícovku minut se dostali ještě Berkovec, Bariš, Přichystal, Moravec, Ševčík a Štěrba. Nejmenší porci odehrál Miroslav Kamenský, který si v posledním duelu podzimu připsal na konto premiérové tři minuty v kariéře.

Debut v utkání profesionální ligové soutěže kromě něj absolvovali další čtyři mladí hráči - Rogožan, Lacík, Kohoutek a Pragr. Dva posledně jmenovaní hráči patří rokem narození (2003) k nejmladším borcům na soupisce. Prim v tomto ohledu hraje Lukáš Endl, který už si ligovou premiéru odbyl předloni. Nejstarším hráčem, který zasáhl do hry, pak byl Pavel Zavadil (43 let).

Střelcům vládne Řezníček

Se 32 brankami jsou Brňané nejlepší v soutěži (Vlašim ovšem odehrála o utkání méně). Naprázdno vyšli dvakrát (byly z toho dvě jediné prohry v soutěži), třikrát se trefili jednou (ve všech případech z toho byla venkovní výhra). Osmkrát si připsali dva zásahy (šest výher, dvě remízy); jednou tři, čtyři a šest (výhra 6:1 v Ústí tak byla prozatím nejvyšší).

Nejlepším střelcem týmu je s deseti góly Jakub Řezníček, šestkrát skóroval Jakub Přichystal a čtyřikrát Adam Fousek. Celkem skórovalo dvanáct hráčů, přičemž šest z nich skórovalo za Zbrojovku poprvé (Moravec, Ševčík, Rogožan, Kohoutek, Štěrba a Endl). Nejméně minut na gól potřeboval Rogožan (32 minut), Sedlák (85 minut), Kohoutek (116 minut) a Řezníček (133 minut).

Pokud se podíváme na časové úseky, ve kterých Brňané skórovali, nejvýše je poslední patnáctiminutovka, v níž se trefili devětkrát. Šestkrát skórovali v závěrečné čtvrthodině první půle, nejméně plodné pak bylo období mezi 16. a 30. minutou (tři branky). Nejdelší série bez vstřeleného gólu zatím činí 123 minut.

Co se týče způsobu vstřelení branky, 8 jich hráči dosáhli hlavou, 11 levou nohou a 13 pravačkou. Dva góly padly z penalt, 13 pak v první půli a 19 ve druhé. A pro zajímavost – jen jeden gól vstřelila Zbrojovka zpoza šestnáctky (trefil se takto Fousek proti Vyškovu). Čtyřikrát se pak povedlo přetavit v branku rohový kop.

Nejlepšími asistenty byli během podzimu Fousek, Řezníček a Ševčík (nahráli na pět branek), čtyřikrát asistovali Bariš a Přichystal. Alespoň jednu nahrávku má na kontě osm hráčů. Zmíněný Ševčík si tři nahrávky z pěti připsal od rohového praporku.

Na druhé straně trávníku museli naši gólmani lovit míč ze sítě patnáctkrát. Dva góly padly z penalt, šest v první a devět ve druhé půli. Nejčastěji jsme inkasovali v rozmezí 61. až 75. minuty (čtyřikrát), nejméně ve druhé čtvrthodině hry (jednou). Pětkrát udrželi naši brankáři čisté konto (čtyřikrát Berkovec, jednou Floder). První jmenovaný kapituloval desetkrát, druhý pětkrát. V sedmi duelech jsme inkasovali jednou a ve čtyřech dvakrát (jedna prohra, dvě remízy a jedna výhra).

Další statistiky

Ve většině duelů měli Brňané vyšší držení míče, než jejich soupeř. Opačně tomu bylo ve čtyřech zápasech. Vůbec nejmenší číslo evidovali statistici v Opavě (34 procent), dále se jedná o domácí duely s Vlašimí, Spartou B a Jihlavou (všechny zápasy ovšem skončily výhrou). Naopak ani šedesátiprocentní kontrola míče nevedla k výhře v duelu s Vyškovem. Nejvýše se tato statistika vyšplhala na číslo 66 proti Žižkovu.

Poměrně nová statistika xG (očekávané góly) ve většině případů kopíruje dosažené výsledky. Tak jako například při utkání na Dukle, kde je hodnota 0,24 vůbec nejnižší. Naopak v Třinci se vyšplhala na 2,9 (výsledkem byl jediný gól). Celkový součet čísla xG je přesně 32.

Průměrně drželi Brňané míč 53 procent hry, měli 13 střel, 7 šancí a 443 přihrávek (s přesností 79 %) a zahrávali 7 rohových kopů.

Nejčastějším výsledkem byla výhra 2:1 (pět zápasů) a 1:0 (tři zápasy). Dva duely skončily remízou 2:2.

Odehrát zápas bez žluté karty se Zbrojovákům na podzim nepovedlo. Nejblíže k tomu byli v Táborsku a v Opavě, kde Kosek se Sedlákem viděli kartu až v samém závěru. Celkem se v zápise zažlutilo ve 35 případech. Pětkrát byli napomínáni Štěrba se Řezníčkem, dohromady se jednalo o 15 hráčů. Damián Bariš odehrál 1164 minut, aniž by byl napomínán.

Pro červenou kartu sáhl sudí v našem případě jednoou – Lukáš Endl byl vyloučen proti Chrudimi. Naši soupeři museli předčasně do sprch také jednou, shodou okolností ve stejném utkání. Celkem se Zbrojováci provinili 263 fauly, nejvíce jich bylo na Dukle (23).

další články

VIDEO: Tomáš Smejkal po utkání s Vyškovem
A-tým
23.09.2023 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

VIDEO: Tomáš Smejkal po utkání s Vyškovem

B r n o – Tomáš Smejkal přispěl minulý týden jako střídající hráč asistencí k výhře v Jihlavě,...
VIDEO: Trenér Klusáček po utkání s Vyškovem
A-tým
23.09.2023 | Martin Lísal

VIDEO: Trenér Klusáček po utkání s Vyškovem

B r n o – Zbrojovka vstupovala do utkání proti Vyškovu se sérií pěti výher v řadě a s nadějí na...
Série u konce, Zbrojovka podlehla Vyškovu
A-tým
23.09.2023 | Daniel Kinc. FOTO: Martin Tajč

Série u konce, Zbrojovka podlehla Vyškovu

B R N O - Desáté kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY nabídlo na Srbské jihomoravský souboj o první místo v...