S Michalem Šmardou (nejen) o přípravě

S Michalem Šmardou (nejen) o přípravě

L a r a - Když se Michal Šmarda během tréninku prohání se svými svěřenci po trávníku, ani nepoznáte, že už kariéru na nejvyšší úrovni ukončil. Asistent kouče Kotala si totiž i nadále udržuje skvělou formu.

Někdejší hráč Hradce Králové, Olomouce, Sparty, Blšan, Žižkova a Bohemky působí ve Zbrojovce od září 2013.

Michale, máš spočítané, pokolikáté jsi v Turecku?
S Brnem je to potřetí, předtím s Jabloncem, dvakrát s Hradcem. Jako hráč jsem v Turecku nebyl, tehdy se létalo spíš do Španělska, do Portugalska.

Kromě toho se jezdívalo i na hory. Je to už překonaný trend?
Je pravdou, že v zimě se vždy nejprve cestovalo na hory - běžky, běh. Pak za teplem. Asi je to souběh mnoha faktorů - roli hraje ekonomika, zimy už nejsou takové, navíc se kondice dělá trošku jinou formou. Zimní soustředění bývalo občas hodně vtipné, například na Žižkově s námi byl Kennedy Chihuri, tomu to na sněhu šlo výborně (úsměv).

Na letošním soustředění vás čeká de facto poslední den. Lišilo se nějak od těch minulých?
V zásadě ne, prostředí tady už dobře známe. Počasí nám celkem přálo, ještě uvidíme, co zítra během zápasu. Tréninková plocha je dobrá, zápasy splnily to, co jsme chtěli. Pozitiva převažují.

A negativa?
Co se týče regenerace, není to úplně top. Chybí tu vířivka nebo teplejší bazén, sauna je pro celý hotel někdy malá. Moře je výborné na ochlazení nohou, ale na plavání to není, bazén nenahradí. V těch venkovních to také letos není ideální. Dalším drobným stínem je dojezdová vzdálenost na tréninkové hřiště, což je nějakých dvacet minut. Ubírá to čas, hráči nemají možnost si přidat individuální trénink, pilovat třeba zakončení. Vybavuji si, že v Portugalsku jsme měli hřiště jen pro sebe, vyblbli se tam, zůstávali po tréninku a cvičili individuální dovednosti. Na jeden trénink máte hodinu a půl a úplně všechno v potřebné míře obsáhnout nejde.

Jako asistent se podílíš na skladbě přípravy. Jakou formou konkrétně?
Na starosti mám třeba přípravu tréninků v posilovně. Všechno ale konzultujeme s hlavním trenérem a kondičním trenérem Honzou Cackem. Neustále jsme v kontaktu - řešíme, co by bylo vhodné, zajímá nás Honzův názor. Kluky dobře zná, baví se s nimi a ví, co a jak. Má velké zkušenosti.

Jak náročné je v dnešní rychle se rozvíjející společnosti neustále hledat nové relevantní informace?
Nějaký čas to zabere. Sledujeme vše, od knih po internet. Dnes je k dispozici řada kondičních trenérů a jejich názory, specializují se na tuto problematiku. Člověk se o to musí zajímat, je to součást naší práce. Důležité je najít ideální přístup, protože tisíc lidí má tisíc názorů, často proměnlivých. Je to hodně individuální, někdo má předpoklady rychlostní, jiný vytrvalostní, musí se to skloubit.

I proto je asi hodně náročné vymyslet trénink v posilovně tak, aby vyhohoval všem, že?
Je to opravdu náročnější, klasický hromadný trénink není úplně optimální. Každý je jinak somaticky stavěný. Ve světě to někde funguje tak, že hráč podstoupí vstupní testy, které řeknou, co a jakým způsobem ho má posouvat, pak se to hlídá. U nás na to zatím nejsou podmínky, je to tedy spíše o individuálním přístupu hráčů, kteří by to měli vzít zodpovědně, uvědomit si, že to dělají pro sebe i pro tým. Pokud hráč nebude dobře připravený, nebo pokud takových bude dokonce víc, mužstvo to oslabí.

S trenérem Kotalem spolupracujete už pěkně dlouho. Vybavíš si, kdy poprvé jste se potkali?
To bylo v době, kdy ještě hrál. Jako malý jsem chodíval v Hradci na fotbal, protože můj táta dělal asistenta trenéra. Chodil jsem i do kabiny, vnímal, co a jak, takže se v tomhle prostředí pohybuju odmalička. Jako trenéři jsme spolu začali spolupracovat taky v Hradci.

Díky za rozhovor!

další články

Program týmů Zbrojovky v týdnu od 18. do 24. října
A-tým
19.10.2021 | Martin Lísal

Program týmů Zbrojovky v týdnu od 18. do 24. října

B r n o - Zbrojováci míří o víkendu do Třince, béčko přivítá Havlíčkův Brod a dorostence čekají...
U9: Zbrojováci zvítězili na mezinárodním turnaji v Polsku!
Mládež
19.10.2021 | Martin Lísal

U9: Zbrojováci zvítězili na mezinárodním turnaji v...

C h e l m e k - Mladí Zbrojováci z kategorie U9 se o víkendu zúčastnili silně obsazeného...
Béčko poprvé ztratilo, remizovalo ve Žďáru
B-tým
17.10.2021 | Martin Lísal

Béčko poprvé ztratilo, remizovalo ve Žďáru

Ž ď á r n a d S á z a v o u - Fotbalisté brněnského "béčka" v jedenáctém utkání sezóny poprvé...