Růsek o penaltě: Trenér Maléř mi říkal, že se raději nedíval

Růsek o penaltě: Trenér Maléř mi říkal, že se raději nedíval

B r n o – Hvizd rozhodčího, penalta. Pět minut před koncem utkání v Českých Budějovicích dostala Zbrojovka možnost navýšit náskok a přiblížit se k výhře. Zodpovědnost na sebe vzal Tonda Růsek a přesnou ranou proměnil.

V ten moment spadl velký balvan ze srdce všech pamětníků minulých duelů na Střeleckém ostrově. Brána pod severní tribunou totiž byla pro Zbrojováky doposud zakletá. „Trenér Maléř mi po utkání říkal, že se raději nedíval. Že tu jako asistent byl dvakrát a pokaždé jsme nedali. Jednou s panem Čuhelem, podruhé s panem Šustrem,“ vyprávěl úspěšný exekutor s odstupem.

Sám zažil druhý zápas na jaře 2019, kdy Lukáš Magera trefil tyč. Ještě předtím v roce 2013 neuspěl další vyhlášený střelec z penaltového puntíku, Petr Švancara. „V tom předloňském utkání jsem taky nastoupil, ale přímo v tu chvíli jsem si takové myšlenky nepřipouštěl. Samozřejmě nějaký tlak tam byl, ale jsem na penaltu určený, trénuju je a povedlo se ji proměnit. Jestli jsem měl z něčeho obavu, tak spíš z toho, že penaltu video odvolá,“ připomněl Růsek podobnou situaci z domácího duelu s Příbramí, kdy už byl také nachystaný penaltu zahrávat.

Dvaadvacetiletý útočník poslal míč tvrdou ranou ke gólmanově pravé tyči, o kterou svou ránu otřel. „Byl jsem rozhodnutý předem. Když dávám na tréninky penalty po noze, občas mi ji brankáři chytí, takže spíš volím ten kříž. Určení býváme většinou dva nebo tři. Kdyby byl na hřišti Adam Fousek, asi by ji zahrával on, další byl Perňa, s ním jsem se domluvil, že penaltu kopnu já,“ objasňoval Růsek aktuální hierarchii penaltových střelců.

Pro Růska byl nedělní gól čtvrtou letošní trefou. A jako bonus navíc z toho byly i body, při předchozích brankách Zbrojovka vždy podlehla. „To jsem si ani neuvědomil, ale samozřejmě to potěší o to víc. Z každého gólu mám radost, naposledy jsem se trefil na Bohemce, takže to bylo po docela dlouhé době. Doufám, že mi to zvedne sebevědomí, ale hlavní je, že máme tři body, které jsme moc potřebovali,“ libuje si hráč, který šel na hřiště krátce po první brance. „Měl jsem za úkol hlavně podržet míč, odmakat to a pokusit se zvýšit náskok. I za stavu 1:0 jsem ale z týmu cítil, že to zvládneme, věřili jsme si a vyšlo to. Z lavičky to v první půli byly docela nervy, ale jsem rád za to, že si to kluci v poločase vyříkali a pak ta hra vypadala úplně jinak. Role se otočily a my jsme po zásluze vyhráli.“

Nyní už Růsek a spol. vyhlížejí konfrontaci s Pardubicemi. „Mají bodový polštář, dobře se jim dýchá a nebude to nic lehkého, ale chceme a potřebujeme ten zápas zvládnout. Doma máme bodů málo a uděláme vše pro to, abychom to prolomili a zachránili se,“ slíbil aktuálně nejlepší střelec Zbrojovky.

Fotogalerie

Všechny fotografie

další články

Informace pro permanentkáře k utkání s Opavou
A-tým
17.05.2021 | Klub

Informace pro permanentkáře k utkání s Opavou

B r n o - Také na nedělní utkání s Opavou mohou v souladu s dohodou Ministerstva zdravotnictví ČR a...
Dreksa: Příčiny sestupu? Domácí zápasy a vstup do soutěže
A-tým
17.05.2021 | Martin Lísal

Dreksa: Příčiny sestupu? Domácí zápasy a vstup do...

B r n o – Prodlužování agónie včera definitivně skončilo, výhra Teplic odsoudila Zbrojovku k...
Je rozhodnuto, Zbrojovka sestupuje do druhé ligy
A-tým
16.05.2021 | Martin Lísal

Je rozhodnuto, Zbrojovka sestupuje do druhé ligy

B r n o - Dnešní závěr 32. kola definitivně rozhodl o tom, že Zbrojovka po roce opouští nejvyšší...