Pestré úterý Tondy Růska - pohárový gól a nominace do boje o mládežnické EURO

Pestré úterý Tondy Růska - pohárový gól a nominace do boje o mládežnické EURO

B r n o - Pohárový gól na hřišti Jablonce vstřelil Tonda Růsek už jako čerstvý reprezentant do 21 let. V úterý totiž spatřila světlo světa nominace pro kvalifikační zápasy "Lvíčat" s Řeckem a Skotskem, v níž dvacetiletý ofenzivní hráč figuruje v kariéře poprvé.

"Abych se přiznal, moc jsem s něčím takovým nepočítal. Až v minulém týdnu mi volal pan trenér Krejčí, že bych mohl v nominaci být," prozradil Růsek, který letos kromě pohárové trefy stihl i dva ligové góly a jednu asistenci. "I to mi asi trochu k nominaci pomohlo, i když vím, že ta čísla měla být lepší."

Dalším plusem pro Tondovu nominaci navíc mohla být jeho univerzálnost. "Trenér říkal, že se mnou počítá primárně pro útok a podhrot, ale je rád, že můžu alternovat i níž. Jsem každopádně za nominaci vděčný, přece jen se jedná o kvalifikační zápasy, které mají jiný náboj, jde o evropský šampionát," těší Růska, který doposud nastupoval za reprezentaci U20. Tu v loňské sezóně mimochodem vedl právě Karel Krejčí, který tak Tondu dobře zná. "A znám i část spoluhráčů, s ročníky 98 a 99 jsem se potkával celkem často."

Na srazu se Růsek bude hlásit v neděli šestého října, jisté ovšem je, že se tam nestřetne s někdejším spoluhráčem a kamarádem Ladislavem Krejčí. "Je bohužel zraněný, to mě mrzí asi nejvíc, že se nepotkáme. A pak také to, že přijdu o exhibici na lužáneckém stadionu. Asi mi to není souzeno, i při Švanciho rozlučce jsem tam nemohl být, protože jsem byl na reprezentačním srazu," vzpomíná. "Ale před pár lety jsme ještě s mladším dorostem na stadionu trénovali, tehdy nás trénoval pan Šustr."

Pak už se Tonda krátce vrátil k pohárovému utkání v Jablonci. V něm v první půli dvakrát přelstil domácího Břečku, poprvé z toho bylo břevno, podruhé gól, když Růsek svůj průnik mazácky zakončil čistým průstřelem gólmana Hanuše. "Nic moc jsem nevymýšlel. Mohl jsem to zkusit uklidit na zadní tyč, ale bál jsem se, že bych taky mohl trefit rohový praporek, protože jsem běžel snad z půlky a měl na zádech obránce. Tak mě napadlo, že to zkusím takhle, a vyšlo to," popisuje trefu, díky které šli Brňané do vedení.

O postup nakonec bojovali až do závěrečných vteřin, bohužel neúspěšně. "Začátek byl dobrý, vletěli jsme na ně slušně a mohli jsme klidně vést i 2:0. Pak jsme bohužel domácí sami posadili na koně chybou. V konečném součtu měl Jablonec víc šancí, postoupil zaslouženě. Byl to ale vyrovnaný zápas a k lepšímu výsledku jsme neměli daleko," přemítá Růsek, který nastoupil ve středu zálohy. "Ve středu zálohy jsme při rozestavení 3-5-2 byli tři, takže jsem se do ofenzivy dostal častěji. Ve druhé půli už jsme pak byli i s ohledem na vývoj hry více stažení."

Jedním dechem také dodává, že se svými spoluhráči už na pohár dávno nemyslí a soustředí se na jiný cíl. "Čeká nás Chrudim. Je to jednoduché - pokud chceme hrát víc takových zápasů, jako byl ten úterní, tak musíme v Chrudimi uspět a nemůžeme myslet na nic jiného," uzavřel.

další články

PREVIEW: Na druhý pokus do Ústí! Zbrojovku čeká restart jara
A-tým
27.05.2020 | Martin Lísal

PREVIEW: Na druhý pokus do Ústí! Zbrojovku čeká...

B r n o - V březnu jsme se na sever nakonec nevydali, teď už to snad konečně vyjde! Z 18. kola...
Dreksa o jarní dohrávce: Bude to náročné, ale pro všechny stejné
A-tým
27.05.2020 | Martin Lísal

Dreksa o jarní dohrávce: Bude to náročné, ale pro...

B r n o - Stoper Pavel Dreksa si odbyl ostrou premiéru v březnu proti Sokolovu, na další duel ovšem...
Trenér Machálek před utkáním v Ústí nad Labem
A-tým
26.05.2020 | Martin Lísal

Trenér Machálek před utkáním v Ústí nad Labem

B r n o - Podruhé během dvou měsíců chystá trenér Machálek své svěřence na utkání v Ústí nad Labem....