Mezi městem a Zbrojovkou je shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního Velodromu

Mezi městem a Zbrojovkou je shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního Velodromu

B r n o - Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna.

Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, se snahou zkombinovat i s atletickou halou.

„Kancelář architekta města Brna prověřovala možnosti umístění fotbalového stadionu, atletické haly a velodromu v celkem 9 vytipovaných lokalitách, které leží na pozemcích města a co nejvíce odpovídají návrhu nového územního plánu z června 2022. Vybudování nového fotbalového areálu v místě současného velodromu přitom bylo místem s převažujícími pozitivy,“ řekl radní pro oblast sportu Tomáš Aberl.

„Moderní fotbalový stadion, který by byl dopravně dostupný, neomezoval rezidenty a odpovídal stále se zpřísňujícím mezinárodním regulím, Brno stále nemá. Máme za sebou zkušenosti s projektem multifunkční haly, které bychom tak u nového projektu zúročili,“ konstatovala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Záměr přesunu na místo velodromu má podporu i ze strany FC Zbrojovka Brno a obou cyklistických oddílů. „Jsem rád, že po 14 letech, kdy jsem u toho, jsme se společně s městem konečně začali vybudováním nového stadionu seriózně zabývat. Z materiálu Kanceláře architekta města vyplývá, že je problematické vybudovat moderní fotbalový stadion odpovídající přísným regulím UEFA v areálu Za Lužánkami. V případě prostorového využití BVV tento zásadní požadavek bude splněn v čase nezbytném k tomu, aby nedošlo k zániku profesionálního fotbalu v Brně,“ uvedl majitel Zbrojovky Václav Bartoněk. Plán podporuje i Petr Švancara: „Rozumím tomu, že původní záměr zachovat fotbal za Lužánkami je kvůli všem komplikacím prakticky nemožný. Vítám snahu města stavět tam, kde je to reálné.“

Stav fotbalového areálu za Lužánkami a budoucnost celého území bude město Brno řešit i nadále. Komplexní diagnostický průzkum stavebních objektů stadionu Za Lužánkami identifikoval celkovou materiálovou degradaci železobetonových konstrukcí a v podstatných detailech i kritických plochách masivní, nevratné poškození. Statické výpočty prokázaly nevyhovující mechanickou odolnost konstrukčních prvků a celků. Vzhledem k závažným nálezům stavebně materiálového a statického průzkumu jsou případné úvahy o sanaci, dodatečném statickém zajištění a revitalizaci objektu finančně neefektivní a udržitelnost, účelnost a návratnost takového stavebního investičního záměru je nereálná. Je třeba také připomenout, že ještě nejsou ukončeny všechny soudní spory, které dlouhodobě blokují koncepční nakládání s touto lokalitou.

další články

PREVIEW: Posledním soupeřem v přípravě je Púchov
A-tým
12.07.2024 | Martin Lísal

PREVIEW: Posledním soupeřem v přípravě je Púchov

B r n o – V sobotu sehrají Zbrojováci závěrečný přípravný zápas před startem nové sezóny. V sobotu...
Martin Nový zůstává Zbrojovákem
A-tým
11.07.2024 | Martin Lísal

Martin Nový zůstává Zbrojovákem

B r n o – Třetím hráčem, který v těchto dnech prodloužil spolupráci se Zbrojovkou, je Martin Nový....
Také Denis Granečný pokračuje ve Zbrojovce
A-tým
10.07.2024 | Martin Lísal

Také Denis Granečný pokračuje ve Zbrojovce

B r n o – Také Denis Granečný pokračuje ve Zbrojovce. Pětadvacetiletý krajní hráč prodloužil s...