Legendární Vlastimil Bubník by dnes oslavil 90. narozeniny

Legendární Vlastimil Bubník by dnes oslavil 90. narozeniny

B r n o - Přesně před 90 lety se v Kelči narodil jeden z nejslavnějších československých sportovců, legendární "obojživelník" Vlastimil Bubník. Nesmazatelnou stopu zanechal i v našem klubu.

V té době nebylo až tak překvapivé, že sportovci váleli fotbal i hokej na vysoké úrovni. Bubník ovšem nad všemi čněl - v hokeji si zahrál na světových šampionátech i olympijských hrách, ve fotbale zase na Poháru národů, historicky prvním evropském šampionátu v roce 1960.

A i díky jeho trefě tam Československo získalo bronzové medaile, Bubník tedy měl ve své sbírce cenné kovy z fotbalových i hokejových turnajů (tam se jednalo o dva bronzy a stříbrno z šampionátů a bronz z olympiády).

Fotbal v Brně hrál Bubník už od útlého věku třinácti let. Nejprve za Královo Pole, pak za Rudou hvězdu Brno a po fúzi za Zbrojovku (respektive Spartak Brno ZJŠ, jak zněl tehdejší název). Na sklonku kariéry nastupoval i v mužstvu ZKL Brno (současná Čafka).V národním týmu sehrál nakonec jedenáct zápasů. První gól vstřelil v kvalifikaci o světový šampionát 1958, když Československo hostilo Za Lužánkami NDR. Pět minut před koncem hlavou překonal německého brankáře a vstřelil branku na 2:1, chvilku poté přidal Molnár další zásah. Československo pak vyhrálo i v odvetě a postoupilo z kvalifikační skupiny na turnaj.

Další tři zásahy pak přidal na zmíněném Poháru národů. Československo se prokousalo přes Irsko a Dánsko a ve čtvrtfinále dvakrát porazilo Rumuny, k čemuž přispěl dvěma góly i Bubník. V semifinále byl Sovětský svaz nad síly Vytlačilova výběru, v boji o bronz ale přišla sladká náplast v podobě výhry 2:0 nad Francií. Bubník vstřelil první branku utkání.

V dresu našeho klubu nakonec legendární útočník odehrál 103 zápasů a vstřelil 32 branek. Vyhrál československý pohár a zahrát si tak mohl i v Poháru vítězů pohárů, z hokejových kolbišť si pak odnesl neuvěřitelných jedenáct titulů s Kometou. Zkrátka a jednoduše - to, co Bubník dokázal, zní na dnešní poměry neuvěřitelně. A takřka s jistotou můžeme tvrdit, že jeho příběh nikdy nikdo nepřekoná.Bubále, nikdy nezapomeneme!

Stručný přehled Bubníkovy kariéry.

další články

Kapitán Dreksa po utkání na Slovácku
A-tým
22.04.2021 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

Kapitán Dreksa po utkání na Slovácku

B r n o – Pavel Dreksa se na Slovácku po více než měsíci objevil znovu v základní sestavě...
Trenér Dostálek po utkání na Slovácku
A-tým
21.04.2021 | Martin Lísal

Trenér Dostálek po utkání na Slovácku

B r n o – Fotbalisté Zbrojovky dokázali na hřišti favorizovaného Slovácka stáhnout dvoubrankovou...
Gólové hody ovládli domácí, Zbrojovka se vrací ze Slovácka bez bodu
21.04.2021 | Kryštof Severa. FOTO: Petr Nečas

Gólové hody ovládli domácí, Zbrojovka se vrací ze...

B R N O - Zápas plný gólových šancí, gólů a karet. Přesně tak vypadalo osmadvacáté kolo...