Dominik Janík: Zahraniční zkušenost je vždy přínosná

Dominik Janík: Zahraniční zkušenost je vždy přínosná

B r n o - Trenér Dominik Janík je součástí mládeže Zbrojovky už deset let, z fotbalového trenéra se postupně převtělil také do kondičního trenéra přípravek. Aktuálně má kromě kondice na starosti i kategorii U10, kterou vede spolu s Mariem Holkem. V květnu získal se svým týmem bronzové medaile na Planeo Cupu, týden navíc sbíral zkušenosti v proslulé akademii Realu Madrid.

Jaká je aktuálně vaše pracovní náplň, věnujete se kromě trenéřině stále i kondici?
V současné době jsme u přípravek dva kondičáci, já a Kamil Jung. Ten je primárně u U9, já u svojí kategorie U10 a U11. Ale hodně se mezi sebou samozřejmě bavíme a chodím i s mladšími, jak vyjde čas.

Sezóna nedávno skončila, čeká vás posun o kategorii výš?
Mělo by to tak být, že budeme s Mariem pokračovat k U11. Mario se poté pravděpodobně přesune k ročníku 2016, u mě zatím nevíme. Ale samozřejmě víme, že rok je ve fotbale dlouhá doba, mohou nastat různé další posuny a podobně.

Jak byste váš ročník stručně zhodnotil?
V rámci republiky jsme na tom dobře, ve srovnání s jinými týmy dovedeme obstát. Na Planeo Cupu nás porazil Baník a Sparta, což bylo trochu dáno i formátem. Na 5+1 nejsme tak zvyklí, hrajeme už spíše větší formáty a tam jsme vyrovnaní. Rozdíl taky někdy je v šířce kádru, ve Zbrojovce pracujeme v těchto kategoriích spíše s menším počtem hráčů.

A co v zahraničí? Pár turnajů jste letos taky odehráli, za všechny výsledky bych zmínil třeba remízu s Valencií.
To je vždycky přínosná konfrontace a zkušenost. Ať už pro nás trenéry, kdy vidíme, jakým stylem týmy hrají a co trenéři vyžadují od kluků, nebo pro hráče. Je to pro ně výzva, vidí, kde ty TOP týmy jsou, jak fungují. A je vždycky povzbuzením, když se s nimi dokážou měřit. Pro všechny to vždycky je velká zkušenost a posune nás to zase dál.

A teď už k návštěvě akademie Realu Madrid. Jak velký kolos to je?
Nevím, jestli mohu úplně porovnávat, protože jsem zatím osobně nenavštívil velké akademie, jako má třeba Ajax. Ale je to obrovský, brutální komplex, kde je deset travnatých hřišť a spousta menších ploch. Plus tam mají prostor pro pět dalších hřišť, což do budoucna mají v plánu. Tři hřiště jsou jen pro A tým, tam se nikdo nedostane. Dvě další pro ženy, zbytek pro mládež. Hřiště jsou dělaná rozměrově přesně po vzoru stadionu Santiago Bernabeu, aby i děti hrály na stejné ploše. Každé hřiště má svoje sklady a zázemí, nemíchá se to dohromady. K tomu na každé straně kamery, které lze využít.

Potkali jste se tam i s někým známým?
Přímo ne. Mají hodně striktní pravidla, co se týče nahlížení do zákulisí. Takže maximem bylo, že jsme se ocitli asi deset metrů od Modriće (úsměv). Viděli jsme trénink týmu U19, mělo to spád, vypadalo to moc pěkně. Jinak jsme během týdne, který jsme tam strávili, navštívili řadu dalších tréninků, ale vždy jen na pár minutek, prohlédli si centrum, jeden den proběhla i prohlídka Santiaga Bernabeu, byli jsme i na jednom utkání Realu. Vždy se pojil v daný den trénink a další program s dětmi.

Jste fanoušek Realu?
To ne, moje srdce patří Liverpoolu (úsměv). Třeba i tam se jednou dostanu.

Jak jste se k návštěvě vlastně dostal?
Přes Coerver kempy, kterých se zúčastňuju a které u nás zaštiťuje Tomáš Klečka, angažuje se v nich i Vladimír Chaloupka, šéftrenér přípravek. Vždy jednou za čas vypíší podobnou akci, k tomu probíhají i kempy u nás a na Slovensku. Minule to byly Juventus kempy, teď Real. Další možnost kempu přímo v Madridu bude na podzim tohoto roku, pokud by měl někdo zájem, místa stále jsou, klidně se může kdokoli ozvat pro více informací.

Díky za rozhovor a ať se daří!

další články

U17: Dnes začíná Haraštův memoriál
Mládež
23.07.2024 | Martin Lísal

U17: Dnes začíná Haraštův memoriál

B r n o - V několika obcích na Jižní Moravě dnes začíná dvaadvacátý ročník Memoriálu Františka...
VIDEO: Je důležité získat na úvod tři body, těší Sváčka
A-tým
23.07.2024 | Martin Lísal

VIDEO: Je důležité získat na úvod tři body, těší...

J i h l a v a - Ke včerejší výhře v Jihlavě přispěl i Dominik Sváček. V premiéře si hned připsal...
VIDEO: Jsem rád, že to hned napoprvé vyšlo, usmívá se Janetzký
A-tým
22.07.2024 | Martin Lísal. FOTO: Zuzana Javůrková

VIDEO: Jsem rád, že to hned napoprvé vyšlo, usmívá se...

J i h l a v a - Na první gól v nové sezóně čekali Zbrojováci jen čtyři minuty. Rychleji to svedl...