Do Zbrojovky majetkově vstupuje investiční skupina PORTIVA a RHK Brno

Do Zbrojovky majetkově vstupuje investiční skupina PORTIVA a RHK Brno

B r n o – Do klubu FC Zbrojovka Brno vstupují po intenzivních jednáních noví akcionáři – investiční skupina PORTIVA. Ta v klubu nabývá minoritní podíl, přičemž v plánu je další navýšení majetkové účasti na většinových 61 %. Dalších 5 % akcií pak nabývá Regionální hospodářská komora Brno.

Cílem této transakce je posílení a stabilizace Zbrojovky, další rozvoj Klubové fotbalové akademie a rozvoj sportovní infrastruktury v Brně.

„Jsem rád, že se mi podařilo po několikaměsíčních jednáních s lidmi z regionální podnikatelské sféry dosáhnout složení nové vlastnické struktury, která je schopná dát rozvoji klubu dynamiku,“ uvedl ke změně vlastnické struktury předseda představenstva klubu Václav Bartoněk.

Investiční skupina PORTIVA se stane většinovým vlastníkem FC Zbrojovka Brno

  • Investiční skupina PORTIVA ve fotbalovém klubu FC Zbrojovka Brno nabývá minoritní podíl. Do zahájení jarní část FN:L 2023/24 pak navýší svou majetkovou účast na většinových 61 % s předkupním právem i na zbytek akcií.
  • Nová vlastnická struktura plánuje z klubu vytvořit fungující firmu s širším profesionálním řízením a plnohodnotným obchodním, finančním a marketingovým oddělením. Cílem je Zbrojovku Brno stabilizovat a vrátit ji hned další sezonu na prvoligovou mapu.
  • Za klíčovou součást klubu považuje PORTIVA také mládež. Klubovou fotbalovou akademii v rámci nové sportovní koncepce více prováže s A-týmem a postupné navyšování rozpočtu klubu spojí rovněž s úsilím o rozvoj sportovního zázemí klubu.

Novým majoritním vlastníkem fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno se stane přední tuzemská investiční skupina PORTIVA. Představitelé skupiny, jež v sedmi zemích střední a východní Evropy vlastní a spravuje aktiva za více než 12 miliard korun, podepsali s dosavadním majoritním vlastníkem, společností FOR Brno Plus Václava Bartoňka, dohodu o odkupu 61 % akcií klubu. Součástí transakce je také předkupní právo na zbylý podíl. Současně se skupinou PORTIVA do Zbrojovky Brno vstupuje také Regionální Hospodářská komora Brno, jež nabývá 5% vlastnický podíl.

„Ačkoli působení skupiny PORTIVA již přesáhlo hranice České republiky a daří se nám naplňovat naše růstové ambice také v celoevropském měřítku, v Brně jsme začínali a máme zde nadále zázemí. Kromě podpory kultury a environmentálních aktivit v regionu, kterým se věnujeme dlouhodobě, jsme se proto rozhodli vstoupit rovněž na pole profesionálního i mládežnického sportu, a to nejrazantnějším možným způsobem. Zbrojovku vnímáme jako stěžejní symbol Brna s významným potenciálem, který se bohužel dlouhodobě nedaří nastartovat. Věřím, že se to i díky naší tvrdé práci změní a do Brna se vrátí fotbalová hrdost,” říká výkonný ředitel skupiny PORTIVA Pavel Svoreň a podotýká, že podle agenturních dat patří fanouškovská základna klubu mezi čtyři největší v zemi.

Portiva, jež se v byznysu orientuje zejména na obnovitelnou energetiku, digitální a IT služby v automotive, komerční nemovitosti či investiční fondy, vnímá v rámci Zbrojovky Brno rovněž svou spoluzodpovědnost za rozvoj téměř čtyř stovek dětí a juniorů, kteří pod hlavičkou organizace působí.

Cílem nových akcionářů je nyní klub nejprve saturovat po ekonomické a výsledkové stránce a vrátit ho hned v této sezoně do nejvyšší soutěže. PORTIVA zároveň bude klást důraz na vybudování silného sportovního úseku propojujícího Klubovou fotbalovou akademii s mužským A-týmem tak, aby do budoucna mohl více stavět na vlastních talentovaných odchovancích. „Fungování klubu plánujeme více zprofesionalizovat a vytvořit v něm manažerskou strukturu podobnou standardním korporacím, jako je to obvyklé u nejúspěšnějších ligových klubů v Česku i ve světě. Dále vylepšíme komunikaci klubu vůči fanouškům či partnerům a tímto směrem plánujeme rozvíjet řadu doprovodných nefotbalových projektů,” říká Svoreň. Samostatnou kapitolou pak podle něj bude snaha o akceleraci jednání s klíčovým partnerem, městem Brnem, ve věci výstavby nového stadionu a zázemí pro mládež.

Každodenní řízení klubu svěří noví akcionáři profesionálnímu managementu a budou důsledně dohlížet na plnění stanovených cílů. „Jako svůj úkol vnímáme především určování směru, kterým se klub bude ubírat, definování jasné vize a zároveň vytváření odpovídajících podmínek k jejímu naplňování. O běžný chod klubu se pak bude starat kvalifikovaný tým v čele s managementem s bohatými zkušenostmi z fotbalového prostředí,” popisuje Svoreň s tím, že základní struktura klubu bude mít zpočátku dvě klíčové linie.

Kompletní řízení sportovního úseku včetně nastavení schválené dlouhodobé koncepce, přestupní politiky a zodpovědnosti za výsledky ponese klubem nově angažovaný sportovní ředitel Zdeněk Psotka. Provozní úsek, do kterého se řadí denní řízení klubu, obchod, finance, PR a marketing, bude zastřešovat výkonný ředitel. Do plnohodnotného obsazení této pozice bude k nastartování a prosazovaní nové strategie klubu dočasně angažován zkušený externí manažerský koordinátor, jenž v minulosti působil v exekutivním vedení ve Viktorii Plzeň, FC Zlín či Bohemians 1905. Mezi jeho hlavní úkoly bude mimo jiné patřit i detailní analýza současného fungování klubu pro nové akcionáře, odstranění kritických slabin Zbrojovky Brno a příprava na předání již stabilizovaného úseku dlouhodobému výkonnému řediteli. S oběma klíčovými manažery PORTIVA počítá do představenstva klubu. Noví akcionáři současně převezmou většinu pozic v dozorčí radě.

Za účelem majetkového vstupu do fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno a.s. a zapsaného spolku FC Zbrojovka Brno z.s. PORTIVA založila společnost Česká sportovní rozvojová.

Pro více informací klub svolává tiskovou konferenci na pondělí 24.7. v 15:00 hodin, před utkáním s FC Vlašim, v press centru ADAX INVEST Areny.

další články

Program týmů Zbrojovky v týdnu od 4. do 10. března
Ostatní
04.03.2024 | Martin Lísal

Program týmů Zbrojovky v týdnu od 4. do 10. března

B r n o - Fotbalové jaro nabírá tempo. Po áčku a dorostu se do ligových bojů v tomto týdnu pustí...
U17: Také
Mládež
02.03.2024 | Martin Lísal

U17: Také "sedmnáctka" vítězně

B r n o - Také dorostenci kategorie U17 vstoupili do jarní části vítězně. Na výhru se ale oproti...
VIDEO: Je to zklamání, hodnotí remízu Koželuh
A-tým
02.03.2024 | Martin Lísal

VIDEO: Je to zklamání, hodnotí remízu Koželuh

P r a h a - V poháru se trefil už na podzim, dnes se obránce Josef Koželuh dočkal premiérového...