Co obnáší údržba trávníku v mrazivém únoru?

Co obnáší údržba trávníku v mrazivém únoru?

B r n o – Jedním z nejdiskutovanějších témat dosavadního průběhu fotbalového jara je stav terénů. Sněhové záplavy v době utkání dovedou během pár minut proměnit zelený pažit v místo, které navštívila parta hladových kanců. "Trávník ve WEDOS Areně bude pro zítřejší utkání způsobilý," hlásí šéf technického úseku Martin Číhal.

Brňané se v minulých týdnech dvakrát představili venku, technický úsek se tak mohl věnovat údržbě hřiště. „Kromě standardní péče, které jsme se v upylnulých čtrnácti dnech v rámci možností věnovali, proběhlo zapískování třiceti tunami písku. Vytápění běží od 11. ledna, několikrát denně kontrolujeme údaje pomocí sond. Platí, že pro různou hloubku je potřeba různá teplota, na povrchu by to mělo být 3 až 5 stupňů. Pro zítřejší zápas očekáváme teplotu až minus šest stupňů. Naštěstí by nemělo sněžit, právě srážky jsou v tomto období jednou z největších a nejhůře ovlivnitelných komplikací,“ popisuje Číhal, jehož tým je na stadionu prakticky nonstop.

Kolik času péče o trávník zabere? „Jedná se o sto procent času k tomu určených pracovníků, protože trávník vyžaduje péči neustále. Standardně se o něj starají dva lidé, ale pokud je třeba například odklidit sněhovou pokrývku, počet významně narůstá a můžeme při tom využít nárazově i pomoc osob nejen z oblasti mládežnické kopané. Když jsme hostili Liberec, byly teploty nad nulou, zítra nás sice čeká mráz, ale bez srážek. To je jedna z těch lepších variant,“ pokračuje Číhal. "Nejde samozřejmě jen o sníh na hrací ploše, o který se může postarat vytápění, ale i o přilehlé plochy u střídaček a kolem hřiště."

Zapnuté vyhřívání vyžaduje neustálou kontrolu. „Náklady jsou proměnlivé v návaznosti na klimatické podmínky, teplotu a srážky. Obecně lze říci, že se jedná denně o částku v řádu desetitisíců,“ prozrazuje Číhal. Technický úsek se soustředí prakticky jen na hlavní hrací plochu, na tréninkových hřištích vyhřívání k dispozici není. „Hráči většinu týdne trénují v Brněnských Ivanovicích a na stadion se dostanou prakticky jen na předzápasový trénink. “

Co přesně letošní atypická sezóna s trávníky udělá, to zůstává velkou neznámou. „Platí, že letošní zima je specifická a vesměs všichni se potýkáme s něčím, s čím v našich podmínkách nemáme větší zkušenosti. Zásadně to mění veškeré předběžné plánování. V létě standardně dosíváme trávník, ale další dny a týdny ukáží, kam budou směřovat naše kroky. Můžeme si jen přát, aby i pro další domácí zápasy byly podmínky co nejpříznivější,“ uzavřel Číhal.

Zítřejší utkání má výkop ve 14 hodin, stejně jako u dalších duelů následujících kol došlo k posunu právě s ohledem na přece jen příznivější teploty. V dalším duelu hostíme 27. února Plzeň, hrát by se mělo od 18:30. Ani v tomto případě ovšem není vyloučen posun.

další články

Trenér Dostálek po utkání v Karviné
A-tým
07.03.2021 | Martin Lísal

Trenér Dostálek po utkání v Karviné

B r n o – Fotbalisté Zbrojovky dnes na hřišti Karviné prolomili střelecké mlčení, Pernicův gól...
Zbrojovka v Karviné obrat nedokonala, po remíze si odváží jen bod
07.03.2021 | Daniel Kinc. FOTO: Petr Nečas

Zbrojovka v Karviné obrat nedokonala, po remíze si...

K A R V I N Á - V duelu 22. kola F:L zavítali fotbalisté Zbrojovky na hřiště Karviné, kterou chtěli...
V neděli se představíme v Karviné!
A-tým
05.03.2021 | Martin Lísal

V neděli se představíme v Karviné!

B r n o - FORTUNA:LIGA se přehoupla do března, na Zbrojovku v tomto měsíci čekají tři ligové...