ŠÉF MLÁDEŽE PROKEŠ: Procesy kolem áčka máme nastavené a pokračujeme k dalším kategoriím
Vedení zbrojovácké mládeže s přesahem k A-týmu se Michal Prokeš pevně chopil v polovině listopadu. S jasně definovanou koncepcí se okamžitě pustil do práce. A krátce před Vánoci přiblížil své dojmy z prvních týdnů na jihu Moravy.
„Velmi náročné období, protože všechny procesy zavádíme, přivádíme nové lidi a seznamujeme se s prostředím. Snažíme se co nejvíce proniknout do struktur a upravit je podle našich představ. Zároveň chceme podpořit zavedené principy, které se nám líbí,“ uvedl Prokeš na úvod.
„Tým, který má kvalitně vyrábět fotbal, je potřeba sestavit tak, aby se mohl práci věnovat naplno. Řada kolegů měla ještě nedavno jiná zaměstnání, nebylo to jednoduché. Myslím si ale, že se nám podařilo během krátké doby všechny potřebné přivést a zapojit,“ přiblížil.
Prokeš také vyzdvihl, co se za krátký čas již podařilo. „A-tým jsme po trenérské stránce stabilizovali. Máme kompletní realizační tým a všechny procesy kolem áčka jsou už zcela nastaveny. To nám nyní umožňuje posunout se dál – stejně kvalitně nastavit béčko a devatenáctku. Poté se chceme zaměřit na ženskou složku a mládež,“ shrnul Prokeš.
Nové technologie a komplexní přístup
Michal Prokeš se aktivně setkává s mládežnickými trenéry a věří, že plány nového vedení přijmou pozitivně. „Trenéři reagují poměrně přirozeně. Nevstupujeme do toho silově, nehodnotíme ani neodsuzujeme jejich práci. Spousta věcí tady byla nastavena dobře a řada lidí odvádí nadstandardní výkony i v rámci stávajících podmínek,“ vysvětlil.
Reforma podle něj teď spočívá v zavedení nových technologií a personálním posílení. „Chceme, aby trenéři měli čas a odborné vybavení, které jim umožní pracovat v souvislostech,“ vysvětluje Prokeš. Mezi konkrétní kroky patří kompletní evidence tréninkového procesu, což hráčům i trenérům poskytne maximum informací o jejich výkonu a kondici.
Tento systém umožňuje sběr dat, díky kterým lze přizpůsobit tréninkový proces každému hráči. „Pokud chcete trénink upravovat individuálně, potřebujete více koučů, abyste mohli pracovat v menších skupinách,“ dodal.
Zavedení WHOOP náramků, které hráči nosí od posledního tréninku, je dalším důležitým krokem. „Lidé si často myslí, že podobná zařízení slouží k tomu, abychom měli za co hráče trestat. My je používáme jinak – pomáhají fotbalistům pochopit vlastní tělo. Cílem je dostat z nich ten nejvyšší možný výkon, který jejich organismus zvládne. Každé tělo je jiné, proto s kluky musíme pracovat více individuálně.“
„Momentálně sbíráme data z testování, tréninků i z prostředí mimo hřiště – jak hráči spí, jak se stravují. Už jsem to nastínil. Technika neslouží k tomu, abychom je trestali za nedostatky, ale abychom lépe rozuměli jejich tělu,“ vysvětlil Prokeš. „Například čerstvě narozené dítě nebo třeba viróza, tohle všecho může výrazně snížit kvalitu spánku. Díky monitoringu víme, jak s těmito faktory pracovat, aby byly výkony co nejlepší a hlavně efektivní,“ dodal s důrazem na přínos sledovacích přístrojů.
Podle Prokeše je klíčovým produktem sportovního klubu hráč. „Fotbalista je ten, kdo přináší úspěch. Pokud pochopí, že všechny kroky vedou k jeho zlepšení, tedy k úspěšné kariéře, je to výhra pro nás všechny,“ zdůraznil.
S tímto cílem Zbrojovka rozšiřuje tým odborníků. V současnosti kolem A-týmu působí čtyři kondiční trenéři, přičemž pátý se přidá k béčku. „Dohromady máme pro první tři mužstva 4–5 fyzioterapeutů a stejný počet kondičních trenérů. To je v rámci našich plánů zcela dostačující.“
Trenéři spolu podle Prokeše budou neustále spolupracovat. „Jeden kondičák má například na starost sběr veškerých dat a jejich vyhodnocování. Zároveň je aplikuje do tréninkového procesu všech tří mužstev, aby tam byla provázanost. Pak jsou tam trenéři, kteří se věnují samotnému tréninku. Někteří z nich fungují jako spojky mezi prvními týmy a zbrojováckou mládeží, kde chceme do budoucna také posilovat. Stejně jako u žen,“ pokračoval.
Sjednocení principů a vzdělávání jsou klíčem k efektivnímu rozvoji
Jedním z hlavních cílů pro jaro je sladění herních principů napříč týmy Zbrojovky. „Chceme, aby áčko, béčko i U19 měly jednotný herní model. Důležité jsou principy jako rozestupy hráčů, pokrytí hřiště, způsob přemýšlení nebo výstavba útoků. Jestli začne U19 hrát hned ve stejném rozestavení teď rozhodně není podstatné.“
Devatenáctka Zbrojovky je po fantastické sezóně korunované Ligou mistrů v tabulce na chvostu. Obavy ze sestupu z první dorostenecké ligy manažer obavy nemá. „Důležité je, aby hráči hráli tam, kde budou nejprospěšnější. Na podzim navíc skoro celá jedenáctka dočasně odešla výš, což se samozřejmě na výsledcích podepsalo,“ odmítl hrozbu případných bojů o záchranu.
Pro správné fungování navíc Prokeš s podporou vedení zavedl interní vzdělávání mládežnických trenérů. „Pokud lidé nesedí spolu a nevyjasňují si terminologii či procesy, není to efektivní. Navíc potřebujeme pohled někoho, kdo přinese nový úhel a zkušenosti.“ Na podzim už proběhla první setkání, kdy dorazili odborníci jako Antonín Barák starší (projekt Trenéři ve škole) nebo sportovní psycholog Tomáš Gurský. Další vzdělávací bloky budou zaměřeny také na výživu, brankářský trénink a komunikaci. „Navíc plánujeme strategickou spolupráci se Sportovní fakultou Masarykovy univerzity, což dále posílí naše rozvojové ambice,“ uzavřel svůj předvánoční rozhovor.