V generálce na ligu se Zbrojovka střetne s úřadujícím polským mistrem
Zbrojovku čeká poslední zkouška před jarním koncertem. V sobotu 16. února se představí na hřišti úřadujícího polského šampiona - Śląsku Wrocław. Utkání má výkop v pravé poledne, z místa konání vám jeho průběh přiblížíme.
Trenér Petr Čuhel má situaci poněkud zkomplikovanou jednak marodkou, jednak karetními tresty, které vyřadily pro první jarní duel s Plzní hned čtveřici hráčů - Pernicu, Falla, Mezlíka a Paška (poslední jmenovaný zároveň patří do skupiny marodů, kde je spolu s ním Tomáš Frejlach a Miroslav Král).
Sestava v sobotním utkání by tak měla spíše odpovídat té, která vyběhne proti Plzni. "Z devadesáti procent by tomu tak mělo být. Ale například Lamine Fall je už zdravotně v pořádku a vzhledem k tomu, že nebyl v Turecku, si jej chceme také vyzkoušet," oznámil Čuhel.
S mužstvem do Polska neodcestuje špílmachr Pavel Zavadil, nejedná se ale o nic vážného. "V pondělí už zase bude normálně trénovat," ubezpečil trenér Zbrojovky. Ten i se svými svěřenci odcestuje již v pátek, pro přípravu na utkání tak má klub zaručen dostatečný předstih.
Duel se měl původně hrát na novém stadionu, který hostil loňské mistrovství Evropy, nakonec ale došlo ke změně a Zbrojovka se představí na stadionu v Oporowské ulici (mapa zde). Zdejší pažit hostil v létě českou reprezentaci, která se zde prakticky po celé EURO připravovala.
"Ve své podstatě to pro nás nic nemění, protože je zde kvalitní přírodní tráva a dobré zázemí, což jsme si ověřili. To pro nás bylo podstatné, hlavně jsme nechtěli hrát na umělce," naznačuje Čuhel, že problém to pro Zbrojovku nebude. Důvodem přesunu je podle všeho počasí.
S trenérem soupeře Stanislavem Levým se Čuhel pochopitelně zná. "Známe i soupeře, víme, že hráli teď v přípravě s Plzní, že vyhráli polskou ligu a hráli kvalifikaci Ligy mistrů. Ale je to příprava, takže řešíme hlavně sami sebe," zakončil Čuhel.
Něco o soupeři
Wrocław (česky Vratislav) je čtvrté největší město Polska s bohatou historií. Jako hlavní město Slezska patřilo v minulosti mnoha královstvím, císařstvím či republikám. Pro nás je zajímavé, že takřka čtyři sta let bylo městou součástí zemí Koruny České, po prohrané válce o rakouské dědictví přešla oblast pod Prusko (později Německo). Narodil se zde například nejúspěšnější stíhač první světové války von Richthoffen.
Zdejší fotbalový klub byl založen v roce 1947 (polské bylo město od konce druhé světové války). Od té doby dokázal dvakrát dobýt polský titul, z toho jednou v uplynulé sezoně. Na našlapaném čele tabulky měl Śląsk náskok pouhého bodu před druhým Chorzówem, o titulu rozhodl v posledním kole výhrou nad Krakowem.
Tím klub získal právo bojovat v prestižní Lize mistrů. Ve druhém předkole postoupil přes Podgoricu, nad jeho síly byl ale poté Helsingborg. Následně vypadl i ve čtvrtém předkole Evropské ligy, stopku v pohárech vystavil Wrocławi Hannover.
Pár dní po prohře 1:5 v odvetě (domácí duel prohrál Śląsk 3:5) došlo ke změně trenérů a klubu se ujal Stanislav Levý. Dovedl jej k páté příčce po podzimu (ztráta na vedoucí Legii činí 6 bodů. Cíl má Levý jednoznačně daný - udržet mužstvo na špičce a dostat jej do pohárů (připomeňme ještě, že rok před titulem skončila Wrocław druhá).
Nejbližší soupeř Brna se v zimní přípravě utkal mimo jiné i s Plzní, a to na soustředění na Kypru. Lídr české ligy vyhrál 1:0. Wrocław nastoupila v sestavě Kelemen - Pawelec, Kowalczyk, Jodłowiec, Spahić - Elsner, Stevanović - Sobota, Mila, Ćwielong - Diaz.
Právě nedávno třicetiletý kapitán Mila (mimochodem třicetinásobný polský reprezentant) je jednou z nejdůležitějších postav týmu. Letos vede tabulku nejlepších nahrávačů ligy (připravil osm branek, tedy plnou třetinu všech tref mužstva). Nejlepší byl v této statistice také ve "vítězné" sezoně.