Po dvou letech opět do Rosic. Na Zbrojovku čeká pohárová premiéra

Po dvou letech opět do Rosic. Na Zbrojovku čeká pohárová premiéra

Ve středu 5. září vstoupí Zbrojovka duelem druhého kola do letošního ročníku Poháru České pošty. Jejím soupeřem budou domácí Rosice, aktuálně remízový král Moravskoslezské fotbalové ligy. A tým, se kterým se Zbrojovka utkala v poháru předloni.

0:0, 2:2, 1:1 a 1:1. Tak vypadají prozatímní výsledky Rosic v soutěži. Nejbližší soupeř Brňanů momentálně zjišťuje, že to není zrovna nejlepší možná cesta k dobrému umístění v tabulce, je až dvanáctý. Na druhou stranu je nicméně možné, že za podobný výsledek by se v Rosicích v nadcházejícím duelu rozhodně nezlobili - zajistil by jim totiž v pohárovém klání atraktivní penaltový rozstřel.

O klubu

Rosice prožívají zřejmě nejúspěšnější etapu v historii klubu. Fotbalový oddíl zde byl založen již v roce 1909, ve třicátých letech kraloval župnímu přeboru a atakoval postup do moravsko-slezské divize. Pak ale následoval pozvolný pád.

Až po změně názvu na FC Slovan Rosice (v roce 1999) přišel strmý vzestup, Rosičtí prolétli čtyřmi soutěžemi a rázně rozrazili dveře MSFL. Zde skončili ve své premiérové sezoně čtrnáctí. Klub se může pochlubit útulným zázemím, které dobře znají například brněnské ženy - letos zde mají své domácí hřiště.

Kádr soupeře

Na prvním místě zaujme fanoušky Brna jméno Martina Živného. Obránce, který za Zbrojovku odehrál v letech 2001-2005 a 2007-2009 124 ligových zápasů a vstřelil čtyři góly, je pilířem rosické obrany. Hráč, který si zahrál například proti Villarealu nebo v dresu reprezentace do 21 let, momentálně kromě aktivní kariéry stíhá trénovat i brněnskou mládež (tým U-15).

Dres Rosic obléká i řada dalších hráčů, kteří se Brnem mihli, většinou mládežnickými kategoriemi. Například David Jukl odehrál v loňské druholigové sezoně jeden zápas i za muže.

V brance zatím ve čtyřech duelech naskočil Patrik Lengál (také má brněnskou minulost), v útoku se jedním gólem blýskl loňský nejlepší střelec a kapitán Malata, další branky přidali Mičko a Odehnal (jeden gól si soupeři dali vlastní). Na soupisce je mimo jiné i chorvatský útočník Fisnik Dobraj.

Trenérem mužstva je od června 2012 Jiří Pecha, který také působil jako mládežnický kouč v Brně a má za sebou i starty v nejvyšší soutěži v dresu Uherského Hradiště.

Rosice v poháru

Pro Rosice není pohár neznámou. Už v roce 2009 místní tým okusil atmosféru předkola, prohrál ale v Židenicích 0:2. O rok později už byl úspěšnější, v prvním kole pokořil Ždár nad Sázavou 2:1 a v kole druhém potrápil brněnskou Zbrojovku (nakonec 1:2, o výhře Brna rozhodl sedm minut před koncem Dostálek, utkání pamatuje ze současného kádru jen obránce Husár).

V loňské sezoně Rosičtí přešli přes Třebíč, ale nestačili na Tasovice ve druhém kole (3:7). Letos dokázali zdolat v prvním kole Hulín 4:1 (hattrickem se prezentoval Malata, poslední gól přidal Andrejič z penalty).

Brno v poháru

Zmíněný zápas v Rosicích odstartoval v sezoně 2010/2011 pouť, která skončila až ve čtvrtfinále. Vyřazení od Kroměříže tehdy hodně bolelo. Jinak je dosavadním největším úspěchem triumf Brňanů v roce 1960 (tehdy se hrálo o Spartakiádní pohár) a druhé místo v sezoně 1992/93.

V loňském ročníku skončila pouť Brna ve třetím kole, nad síly Zbrojovky byla Mladá Boleslav.

další články

ROZHOVOR Z PROGRAMU: Matěj Hrabina
A-tým
04.08.2021 | Martin Lísal. FOTO: Petr Nečas

ROZHOVOR Z PROGRAMU: Matěj Hrabina

B r n o - Součástí zápasového bulletinu byl v neděli i rozhovor s Matějem Hrabinou. Jeho přepis vám...
VIDEO: Sestřih utkání s Opavou!
A-tým
03.08.2021 | Martin Lísal

VIDEO: Sestřih utkání s Opavou!

B r n o - Také ve druhém utkání sezóny vybojovali Zbrojováci těsnou výhru, v domácí premiéře...
VIDEO: Ještě nás čeká hodně práce, uvědomuje si Moravec
A-tým
03.08.2021 | Daniel Kinc. FOTO: Martin Tajč

VIDEO: Ještě nás čeká hodně práce, uvědomuje si...

B r n o - K důležitým článkům nedělní výhry patřil i obránce Jan Moravec. Nejprve svým prvním gólem...